DOLAR 32,5180 -0.1%
EURO 35,0009 0.28%
ALTIN 2.420,80-0,08
BITCOIN 2102825-3,23%
İzmir
24°

KAPALI

04:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Boşnaklar Sancak Gününde Buluştu!..

Boşnaklar Sancak Gününde Buluştu!..

ABONE OL
Haziran 11, 2022 16:24
Boşnaklar Sancak Gününde Buluştu!..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boşnaklar Sancak Gününde Buluştu!..

İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül, Her yıl 20 Kasım’da Sırbistan’ın Sancak Bölgesi Novi Pazar kentinde gerçekleştirilen dört gün süren ‘Sancak Günü’ (Dan Sandzaka) etkinliklerine katıldı.

Her yıl 20 Kasım da gerçekleştirilen ‘Sancak Günü’ etkinlikleri, Sancak Milli Boşnak Meclis Başkanı Jasmina Baltiç Curiç tarafından düzendi. Ayrıca, Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar, Tutin ve Prijepolje’de, şiir günleri, Boşnakça konuşma ve Boşnakça sözlük ile ilgili konferans gerçekleştirildi.

Etkinliklere Türkiye’den, İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar ve Yönetim Kurulu üyeleri ve Bosna Hersek’ten, Arnavutluk’tan, Karadağ’dan çok sayıda Boşnak katıldı.

Dernek Başkanı Abdullah Gül; ‘Sancak Günü’ bizler için önemli bir gün. ‘Sancak Günü’ kutlamaları Yugoslavya’nın o dönem ki yöneticileri tarafından yıllarca yasaklandı. 1943 yılında gerçekleştirilen toplantının sonunda alınan kararla her yıl 20 Kasım’da ‘Sancak Günü’ yeniden kutlanmaya başladı. Kutlama etkinliği kapsamında geldiğim Sancak’ta bir dizi görüşmelerde gerçekleştirdim. Sancak Milli Boşnak Meclis Başkanı Jasmina Baltiç Curiç, Novi Pazar Belediye Başkanı Nihad Bişevac, Sancak SDA Parti Genel Başkanı Sülejman Uglanin, Tutin Belediye Başkanı Kenan Hot, Tutin Belediyesi Başkan Yardımcısı Esad Hodziç, Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujoviç, Rozaje İslam Birlik Başkanı Ernad Ramoviç’le yaptığımız görüşmelerde, ortak projeler üretmemiz konusunda fikir birliğine vardık.

Dernek olarak amacımız bütün Boşnakları kucaklamak birlikte projeler üretmek, onun için yönetim kurulu arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bizim için Sancak, Bosna Hersek ve diğer balkan ülkelerinde yaşayan Boşnak hemşehrilerimize elimizden gelen bütün desteği vermeye gayret ediyoruz. Bu görüşmelerimizin çok verimli geçtiğini ifade etmek istiyorum. Ülkemizde bulunan diğer Boşnak Dernekleriyle ve STK’larla iş birliği yaparak Balkanlarda yaşayan Boşnak hemşehrilerimize destek veriyoruz’ dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP