Boşnakların Bağımsızlık Günü!..

Yugoslavya’nın parçalanmasıyla 29 Şubat -1 Mart 1992 tarihlerinde düzenlenen referandumla bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek, bağımsızlığının 28. yılını kutluyor.

İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül, yayınladığı mesajda şunları söyledi; “Atalarımızın geldiği topraklarda binlerce Boşnak hunharca katledildi, soykırım yapıldı. Soykırımı bitirip, özgür olabilmek için çok ağır bedel ödeyen Bosna halkı bugün özgürlüğünün 28.yılını kutluyor.

1 Mart 1992 tarihinin ülke tarihindeki en önemli günlerden biri olduğunu çok iyi biliyoruz. Avrupa’nın göbeğinde bulunan Bosna Hersek halkının bağımsız kalabilmek için yaşadığı zulüm ve vahşeti başka ülke yaşamadı. Atalarımızdan günümüze kadar çok zulüm gören Boşnaklar sonunda bağımsızlığını ilan etti ama yine baskı altında tutulmak isteniyor.

Sırplar, 100 binden fazla Boşnak vatandaşı öldürüldü… 50 bin kadın tecavüze uğradı. Yani Bosna Hersek bağımsızlığı uğruna çok ağır bedeller ödedi. Dayton Anlaşmasıyla oluşturulan yeni sistemde istikrarını sağlamaya çalışan bir Bosna Hersek var.  Boşnaklar kazandığı bağımsızlığının ellerinden alınmasına asla izin vermeyecektir’ dedi.