İzmirli Boşnaklar Boşnakça Öğreniyor!.

İzmir Bosna Sancak Derneği İzmir’de Boşnakça konuşmayan, Boşnak ve Boşnaklara gönül verenler kalmasın diye her yıl olduğu gibi bu yılda Dernek binasında Boşnakça kursları başlıyor. Kurslara olan ilgi çok fazla, şu an iki sınıf açılacak talebin artışı durumunda açılacak sınıf sayısında da artış olacağı açıklandı.

Başçarşı’da Kahvenizi Boşnakça İsteyin.

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül, ‘İzmir’de yaşayan Boşnaklara yönelik başlattığımız Boşnakça kurslarının amaçlarından bir tanesi ana dillerini unutmamaları ayrıca Saraybosna, Başçarşı da veya diğer kentlerde, Sancak bölgesinde Novipazar’da, Tutin’de, Bijelopolje’de bir restoranda oturdukları zaman cevapisini, pitasını veya kahvesini kendisinin istemesini. Ata topraklarına gittikleri zaman dil sorunu yaşamalarını istemiyoruz, aracı olmadan isteklerini siparişlerini söylemelerini istiyoruz. Kurslarımıza daha önce katılan üyelerimizin az da olsa kendi taleplerini iletebileceğini yani dertlerini anlatabildiklerini gördük. Kelime hazneleri geliştikçe çok daha iyi konuşacaklarını kursiyerlerimizde biliyor.

Evet bizim hedefimiz ve amacımız, ‘İzmir’de Boşnakça bilmeyen Boşnak kalmasın’ çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Boşnakça kurslarımıza her yaşta üyemiz katılıyor. Kursa katılmak isteyen üyelerimiz derneğimize müracaat edebilir. Üyelerimize ilgilerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz’ dedi.