Manda Çayı Sanatla Renklendi!..

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Manda Çayı’nın İzmir Körfezi’yle buluştuğu bölgeyi hayata geçirdiği rehabilitasyon projesiyle çamurdan arındırdı, deredeki balık popülasyonu dikkat çekici seviyede arttı. Doğal yaşamın yeniden başladığı Manda Çayı’nı sınırlandıran duvarlar ise genç sanatçıların tam 400 metrelik mural çalışmasıyla tablo gibi bir görünüme kavuştu.

İZSU Genel Müdürlüğü tarafından iki ay süren bir projeyle kalıcı ıslah çalışması tamamlanan Manda Çayı’nın Körfez’le buluştuğu bölge artık İzmir’in yeni cazibe merkezi oldu. Yapılan kalıcı ıslah çalışması sonrasında koku ve kirlilik sorununun tamamen ortadan kalktığı Manda Çayı’nda balık popülasyonu kısa sürede arttı. Genç sanatçıların dereyi sınırlandıran duvarlara çizdiği rengarenk resimler ise adeta görsel bir şölen yarattı.
Toplam 7 sanatçı 1 aylık ortak çalışma süresince 400 metre uzunluğundaki duvarı tuval olarak kullandı. Yaklaşık 2 bin metrekare alanıyla Türkiye’de tek parça halinde yapılmış en büyük mural çalışmalarından biri ortaya çıktı.

Başkan Soyer: Kentlerin altyapıya da, sanatsal unsurlara da ihtiyacı var
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, cazibesi yüksek bir kent yaratılmasında güçlü altyapı ve sağlıklı çevre kadar sanatsal unsurlarla beslenen görsel güzelliklerin de önem taşıdığını belirterek, “Bu bölge geçen yıla kadar kokusuyla çevreye rahatsızlık veren, aynı zamanda görüntü kirliliğine neden olan bir haldeydi. Önce kapsamlı bir rehabilitasyon çalışmasıyla dere yatağı temizlendi ve çevresi düzenlendi. Burada yeniden balıklar yüzmeye başladı. Son olarak sanatçı arkadaşlarımız da geceli gündüzlü çalışarak gri beton zemini rengarenk bir tabloya dönüştürdü. Ortaya son derece güzel, insanın içini açan bir eser çıktı. Herkesin eline, emeğine sağlık. Ben çok beğendim. Dilerim hemşerilerimiz de beğenir” diye konuştu.