Muhtarlar Gününüz Kutlu Olsun!

“19 Ekim Muhtarlar Günü” nedeniyle Karşıyaka Hükümet Konağı bahçesinde gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı, saygı duruşundan sonra istiklal marşı okundu.

Törene Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, muhtarlar, sivil toplum örgütü yöneticileri, parti temsilcileri ve mülki erkân katıldı…

Karşıyaka Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Coşkun Zenginer yaptığı konuşmada; “1924 ve 1944 yılında çıkarılan muhtarlıkla ilgili yasaların güncellenmesi gerekir… 19 Ekim’in muhtarlar günü olarak kabul edilmesinden mutluluk duyuyoruz… Muhtarlarımızın ve Muhtarlık müessesinin içinde bulunduğu sorunların konuşulması, geleceğe taşınacak muhtarlık vizyonunun aynası olacaktır.

Muhtarlık kurumu demokrasinin, katılımcılığın güvene dayalı devlet – vatandaş ilişkisinin olmazsa olmazıdır. Muhtar, vatandaşın devlet adına ilk başvuru noktası ve aynasıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Demokrasinin Temel Taşı Muhtarlıklardır” sözü ile muhtarlık kurumuna verdiği önemi ne güzel dile getirmiştir” dedi.