DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1572345-0,89%
İzmir
15°

AZ BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Ahmet Şenol’dan Muhteşem Bir Sergi!

Ahmet Şenol’dan Muhteşem Bir Sergi!

ABONE OL
Haziran 5, 2022 21:45
Ahmet Şenol’dan Muhteşem Bir Sergi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ahmet Şenol’dan Muhteşem Bir Sergi!

Halk Kültürü Araştırmacısı Yazar-Şair Fotoğraf sanatçısı Ahmet Şenol tarafından hazırlanan “.. Halk Kültürü ve Etnografik ürünler sergisi..” Bodrum Belediyesi’nin ve Bofad destekleriyle, Bodrum Belediyesi’nin Artemisia sergi salonunda 06-07-08 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Yüzlerce sanatsever tarafından gezildi. Başarılı sergi yerel yöneticiler tarafından da ilgi ile takip edildi.                                                            Ahmet Şenol; “Birlikteliğin ebrusu halk kültürü ürünlerimizdir… 21. asrın dünyasında en önemli silahlar medya, internet ve bilişimin yanında sinema, tiyatro, müzik ve halk kültürü gibi kültürel, sanatsal faaliyetlerdir. Özellikle Müzik, Tiyatro ve Halk kültürü gibi faaliyetlerin temeli, somut olmayan kültürel tarihi miras eserleridir. Ki medeniyetin taşıcısı unsurlarının başında gelmektedir.

Pek de uzak olmayan zamanlarda, Uluslararası arenada, yerel/bölgesel, üçüncü dünya kültürü muamelesi gören bu çalışmalarımız  (halk kültürü çalışmaları, sahne sanatlarımız) günümüzde yerelde ve ulusalda devlet politikalarının global, vizyonel, operasyonel bakış açısı, planlamaları, reel politikaları ve uygulamaları neticesinde hak ettiği ilgi ve alakayı görememektedir.

Sevgi, hoşgörü, barış, kardeşlik gibi evrenselleşmiş değerlerin kültürel sanatsal kavramlarla örgüleyen/ bezeyen bu medeniyet, zamanda derinliği mekanda genişliği ile medeniyet tarihinde altın sayfalar açmış, yeni destanlarını yazmaya devam etmektedir.                                                                                               

Binlerce yıllık bir uygarlığın kültürel ve sanatsal ögeleri;  Türk İslâm Medeniyeti anlayışı çerçevesinde, her zaman diliminde çocukların ellerinde tekrar tekrar doğmuş, onlarla büyümüş, onların elinde dünyaya gerçek evrenselliğin tohumlarını saçmıştır.

Mevlâna misali insan sevgisi, hoşgörü, Yusuf ahlâkı, Yunus sabrı, Mustafa Kemal’deki vatan sevgisi, günümüzde tüm dünya uygarlıklarına “çok dilli kılavuz” olmuş, yüzyılımızın rehberi, kutup yıldızı konumundadır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP