Bosna Sancak Derneği’nden Slovenya Başbakanına Kınama!..

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Slovenya Başbakanı Janez Jansa’yı yayımladığı mesajla kınadı. Dernek yönetimi, Janez Jansa’nın AB konseyine gönderdiği belgenin, akıl almaz ve Balkan’larda yeni bir savaşın ayak sesleri niteliği taşıdığını belirtti. Dernek yönetimi, belgeyle, Bosna Hersek topraklarının büyük bölümünün Sırplar ve Hırvatlar arasında bölüşülmesi ve Arnavutluk – Kosova toprak bütünlüğüne göz koyan ve Balkanlarda savaş çıkarmak isteğinin ortaya çıktığını iddia etti.

İşte o kınama:

Slovenya’nın, İslam karşıtı Başbakanı Janez Jansa’nın Bosna Hersek’in parçalanmasını öngören bir belgeyi AB Konseyi’ne gönderdiği bazı basın yayın organlarında yer alması bizleri fazlasıyla rahatsız etmiştir. Slovenya Başbakanı Janez Jansa Müslüman Boşnak’lara soykırım yapan elleri kanlı Sırp’ları çok seviyorsa Slovenya’yı Sırbistan’a bağlasın.

Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne göz koymak ahmaklıktır. Bosna Hersek’in sınırlarını değiştirmek istiyorlar. Kan dökerek yapamadıklarını şimdi masa başında mı yapmak istiyorsunuz?

Kana Susamış Slovenya Başbakanı Janez Jansa’in hedefi savaş çıkarmak mı? 1992 – 1995 yılları arasında silahsız masum Müslüman Boşnak’lara Sırp’ların uyguladığı soykırımda sessiz kalan Janez Jansa şimdi savaş çığırtkanlığı yapıyor. Bosna’nın haritadan silinmesini öngören belge ortaya çıktı. Bosna – Hersek’i kimler haritadan silmek istiyor. Buna kimse cesaret etmeye kalkmasın.

Bu tür girişimler kimler tarafından gelirse gelsin kesinlikle kabul görmeyecektir. Jansa kendini ne zannediyor ve ortada hiçbir şey yokken böyle saçma bir çıkış yapıyor. Bu çıkışıyla kimlere hizmet ediyor. Bu proje kesinlikle kabul edilemez bir proje. O topraklarda sizlerden önce Boşnak’lar vardı bunu unutmayın! Yine söylüyoruz. Eğer Sırp’ları bu kadar çok seviyorsanız Slovenya’yı Sırp’lara verin rahatlayın. Başka ülkenin toprakları hakkında konuşma hakkını nereden buluyorsunuz. Bu hadsizliktir, densizliktir, Savaş çığırtkanlığı yapmaktır.