DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19901313,55%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Cenk Karslı; “19.12’yi Anlamak ve Yaşamak!”

Cenk Karslı; “19.12’yi Anlamak ve Yaşamak!”

ABONE OL
Şubat 16, 2024 06:23
Cenk Karslı; “19.12’yi Anlamak ve Yaşamak!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cenk Karslı; “19.12’yi Anlamak ve Yaşamak!”

Özür dileyerek başlamak lazım, Karşıyaka Spor Kulübünün kuruluş yıl dönümü olan 1 Kasım tarihinde başka konularda yazı yazıp 19.12’de Karşıyaka ile ilgili yazı yazmak nereden bakarsanız bakın kendi adıma bir özür dileme mecburiyeti doğurmuştur. Tabi ki 1 Kasım’ı unutmadık ama yazı yazmak için belki de o günü tercih etmek gerekirdi. 49 gün sonra 19.12 bahanesiyle bir telafi yapmaya çalıştım diyelim. Ben tarihçi değilim, tarihsel bilgileri uzmanlarından dinleyebiliriz ancak günümüzde bu kutsal topraklarda Karşıyaka ile birlikte nefes alan bir birey olarak hislerimi paylaşmanın hakkım olduğunu düşünüyorum. İmkan buldukça semtimizin kıymetli tarihçilerinden Karşıyaka tarihi ile ilgili merak ettiklerimizi dinlemek çok büyük bir keyif olmuştur. Karşıyaka ne zaman kuruldu, kimler tarafından kuruldu, hangi şartlarda kuruldu, kulübümüzün ismi ve renkleri ilk günden beri aynı mı, tarihsel süreç içinde ne badireler atlattı, kulübümüzün kilometre taşlarını oluşturan olaylar nelerdi, sportif başarılar ne zaman ve nasıl oluştu, tarihe geçen sporcular ve yöneticiler kimlerdi? Bunların hepsi çok kıymetli ve gelecek nesillere aktarılması gereken bilgiler. Bana kalırsa semtimizin ilk öğretim okullarında ücretsiz dağıtılması gereken bir kitapçık ile zihinlere kazınması gereken bilgilerdir.

Peki bir semti anlamak, bir kulübe bağlanmak için sadece tarih bilgisi yeterli mi? Geçmişi bilmek geleceği inşa etmek için kullanılmayacaksa çok da anlamlı olmaz, hatalardan ders alınmayacaksa emekler boşa gidecekse yapılan güzelliklerin ne değeri kalır?

Ben diyorum ki Karşıyakalılık bu kadar basit değil, bu kadar kolay değil…

İyi bir Karşıyakalı atasını, tarihini bilecek ve gelecek hakkında ileri görüşlü olabilecek kadar zeki, üretken, yaratıcı, entelektüel olacak.

İyi bir Karşıyakalı semtinin en büyük değeri olan Kaf Sin Kaf’ına sahip çıkacak, onu koruyacak, geleceğini düşünecek.

İyi bir Karşıyakalı kitap okuyacak, şiir yazacak, sinema ve tiyatroyu takip edecek, ülkede olup bitene kayıtsız kalmayacak.

İyi bir Karşıyakalı konuşmasına, hareketlerine, kıyafetine, üslubuna dikkat edecek.

İyi bir Karşıyakalı bir hayvanın başını okşayacak, ağacı koruyacak, doğanın derdini kendine dert edinecek.

İyi bir Karşıyakalı başka bir hemşerisinin rahatsız olacağı tüm davranışlardan uzak duracak, parkına bahçesine okuluna sahip çıkacak.

Burada doğmuş olmak ya da burada yaşıyor olmak yetmez, bu semtin hakkını vererek yaşarsak BİZ KARŞIYAKALIYIZ diyebiliriz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
error: Kopyalamayın ! Her hakkı saklıdır .