Cenk Karslı; UEFA Kulüpler Sıralaması!

UEFA , Avrupa takımlarının son 5 yılda almış olduğu sonuçlara göre bir puan sıralaması yapıyor. Bu sıralamada 437 takım var ve ilk 10 takımı tahmin etmek de çok zor değil. Bayern Münih, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Barcelona, Real Madrid, PSG, Juventus, Manchester United ve Atletico Madrid ilk 10 sırada yer alırken Türk Takımlarından Beşiktaş 45., Başakşehir 54., Galatasaray 59., Fenerbahçe 101., Sivasspor 147., Trabzonspor ise 166. Sırada yer buldu.

Bu kulüpler sıralamasındaki puanları kontrol ederken  hem Türk takımlarını hem de Türk takımlarının Avrupa kupalarındaki rakiplerini inceleme fırsatım oldu. En çok dikkatimi çeken Beşiktaş’ın şampiyonlar ligindeki rakibi Sporting takımı oldu. Türkiye Liginin geçen seneki  şampiyon takımına içerde dışarda 2 maçta da 4 atan bu kulübün özelliklerini mercek altına almak gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de oynanan maçta Beşiktaş ilk 11’inde 1 yerli oyuncu varken, Sporting  11’inde 5 yerli oyuncu vardı. Portekiz’de oynanan maçta Beşiktaş 5 yerli oyuncu ile sahaya çıkarken Sporting yine 5 yerli oyuncu ile sahaya çıktı ve  Sonuç yine değişmedi.  Kulüpler sıralamasında 29. Sırada yer alan Sporting takımı hakkında küçük bilgiler vermeye devam edelim; Euro 2016’da şampiyon olan Portekiz Milli Takımında Sporting altyapısından yetişmiş 10 oyuncu bulunuyordu. Ayrıca Avrupa’nın en büyük 5 ligine altyapısından en çok oyuncu gönderen kulüpler listesinde 17 oyuncu ile ilk sıralarda bulunan Sporting ve Sporting gibiler neyi doğru yapıyor da biz neyi yanlış yapıyoruz ? Sporting takımı altyapıdan oyuncu yetiştirip kendi takımında oynatabiliyor, milli takıma veriyor, Avrupa’nın önemli liglerine satabiliyor, aynı zamanda kendi liginde namağlup averajla ikinci durumda olabiliyor, şampiyonlar liginde alman devi Dortmund ile aynı puana sahip olarak turu geçme iddiasını sürdürebiliyor. Türk takımları ne yapıyor? Oyuncu yetiştirmiyor, sportif başarısı yok, ekonomik olarak batıyor.

Avrupa’ya giden oyuncularımız arttı diye kendini kandıranlara soralım, Türkiye’den yetişip Türkiye dışında şu an futbol oynayan 20 Türk sayabilir misiniz ? Yurt dışında oynayan Fransız futbolcu sayısı 1027, yurt dışında oynayan İngiliz futbolcu sayısı 565, yurt dışında oynayan İspanyol futbolcu sayısı 559, yurt dışında futbol oynayan Sırp futbolcu sayısı 521, Alman 480, Hırvat 446, Hollanda 368, Portekiz 362, Belçika 263, Ukrayna 250… Az ötede oynayın, kendinizi kandırmaya devam edin.