DOLAR 32,4329 0.3%
EURO 35,0622 0.03%
ALTIN 2.427,280,41
BITCOIN 22432362,32%
İzmir
°

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
“Geride Bıraktıklarımız Raflarda Yerini Aldı!

“Geride Bıraktıklarımız Raflarda Yerini Aldı!

ABONE OL
Haziran 4, 2022 14:07
“Geride Bıraktıklarımız Raflarda Yerini Aldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Geride Bıraktıklarımız Raflarda Yerini Aldı!

Yaşamını Almanya’da sürdüren yazar Turan Akpınar, “Geride Bıraktıklarımız” isimli ikinci kitabını YAY Yayınevi’nden çıkardı. Akpınar, yeni kitabının ilk çıkardığı kitabın devamı niteliğinde olduğunu söyledi. Akpınar, “Bu kitabı okurken, kimi sayfalarında roman tadı, ama çoğunlukla da anılar bulacaksınız” dedi.

Türkçe öğretmeni Turan Akpınar, 1979-2009 yılları arasında Almanya’da geçen 30 yıllık meslek hayatının gerçek öyküleri, unutulmaz anılarını “Geride Bıraktıklarımız” isimli kitabında bir araya getirdiğini hatırlattı.

Öte yandan yazar Turan Akpınar “Ak Yakalı Kara Önlüklüler” adlı şiirler ve anılardan oluşan ilk kitabını 2021 yılı Mayıs ayında yayımlamıştı. Kitabı çok ilgi gördü. Olumlu yankılar geldi. Bu yankılar ve sıcak ilgi Turan Akpınar’ın yüreğine güç, kalemine şevk verdi. Yazmaya devam etti. İlk kitabının yayımından yaklaşık bir yıl sonra “Geride Bıraktıklarımız” adlı anı-öykülerden oluşan ikinci kitabını yayımladı.

“Ak Yakalı Kara Önlüklüler” isimli ilk kitabını yayınlanıp okuyucu ile buluşturunca, pek çok kesimden olumlu eleştiriler aldığını dile getiren Turan Akpınar, “Hatta ikinci kitabın çıkması için benden söz alanlar da oldu. Başta değerli dostum, araştırmacı yazar Kemal Yalçın olmak üzere pek çok okuyucuma söz verdim. Yirmi sekiz yılı süzgeçten geçirip satırlara aktardım. Gurbetçinin sorunlarını anlayarak, yürek yangılarının ortağı olmaya çalıştım. Ders yaptığım okullarda birebir yaşadıklarımı gözlemlerime dayanarak kitap sayfalarında yerlerini alsın istedim. İlk kitabımın son sayfasında ana başlıklar altında sıraladığım açıklamaları bu kitabımda genişleterek anlatmaya çalıştım. Her yaşam kendi içinde nice romanlar, hikâyeler barındırır. Bu kitabı okurken, kimi sayfalarında roman tadı, ama çoğunlukla da anılar bulacaksınız” diye konuştu.

Turan Akpınar kimdir?

1949 yılında Erzincan’da doğdu. İlkokul üçüncü sınıfa kadar doğduğu kentte, geri kalan okul yıllarını Çorum’da geçirdi. Ortaokuldan sonra sınavları kazanarak Çorum İlköğretmen Okulu’nda yatılı öğrenci olarak okudu. 1970-1976 yıllarını Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Köy ve Yatılı Bölge Okulu’nda öğretmen olarak çalışarak geçirdi. 1977-1979 yılları arasında, İstanbul Bayrampaşa Şair Baki İlkokulu’nda öğretmenlik yaptı. Aynı yıllarda Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’ne devam etti. 1979 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın‚ “Yurt Dışı Öğretmen Atama” sınavlarını kazanarak, altı aylık Almanca dil kursu sonucunda sözlü sınavlardan sonra Almanya’ya gitti. 1983 öğretim yılı başında, hakkında yapılan siyasi suçlamalar sonucunda geri çağırıldı. Dönüş yapmayarak istifasını verdi. Değişik işlerden sonra, 1985 yılında Hessen Kültür Bakanlığı’nın kadrolu ana dil dersleri öğretmeni olarak çalıştı ve 2009 yılında emekliye ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
error: Kopyalamayın ! Her hakkı saklıdır .