İFOD’un Konuğu Ali Alışır!

İFOD İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği 35. yıl etkinliği kapsamında uzun zamandır yüz yüze gerçekleştiremediğimiz ilk etkinliğimizi 14 Aralık 2021 Salı akşamı saat 19:30’da Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği etkinliğin konuğu fotoğraf sanatçısı Ali Alışır olacak.

Etkinliğimizin ilk bölümünde kuruluş yıl dönümü çerçevesinde derneğimizle ilgili özel bir sunum izleyerek kurucu üyelerimizle sohbet gerçekleştirilecek, derneğimize 20 yıl ve üzerinde emek vermiş ve derneğimizin devamlılığı için katkıda bulunmuş üyelerimize plaket takdim edilecektir.

İkinci bölümde İstanbul’dan konuğumuz değerli fotoğraf sanatçısı “Ali ALIŞIR

Alİ Alışır kimdir?

1978 yılında İstanbul’da doğan Ali Alışır, 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden aldığı başarı bursu ile grafik eğitimine başladı.

Yüksek lisans eğitimini Floransa Accademia Italiana’da fotoğraf üzerine yaptı. Yüksek lisans eğitimi boyunca fotoğrafta dijital kurgu üzerine yoğunlaştı. Ali Alışır’ın 2009-2015 yılları arasında üretmiş olduğu “Sanal Bedenler”,”Sanal Mekanlar”, “Sanal Savaşlar” ve “Sanal Manzaralar” sergileri ile bireyin içinde bulunduğu imge bombardımanı altında çaresizliğine ve bunun karşısında yarattığı sanal ve yapay dünyaları ortaya koymaktadır.

2016 yılı sonrası “Kozmos” ve “Melez Ruhlar” sergileri ile modern yaşamın kargaşasına, hızlı tüketilen zamanın aşındırıcılığına rağmen, dengede durmaya çalışan günümüz insanının iç dünyasında yaşadığı gerilime dikkat çekmektedir. Beden hareketleri aracılığıyla insanın iç dünyasına ait çelişkileri ve ruhsal durumu vurgulamayı amaçlayan sanatçı, felsefe, sosyoloji, edebiyat, sinema gibi farklı disiplinlerdeki toplumsal sorunları, fotoğrafa dijital müdahalelerde bulunarak ürettiği yapıtlarıyla irdeleyip gündeme taşıyarak, ürettiği yeni imge düzeniyle alternatif bir ‘Boşluk’ uyarısında bulunmaktadır.

Ali Alışır’ın yapıtları, İstanbul Modern Sanat Müzesi kalıcı koleksiyonu, OMM (Odun Pazarı Modern Müze) , ING Bankası, HSCB , Allianz gibi önemli kurumların yanı sıra T.C Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve 94 büyükelçilik dahil birçok özel yerli ve yabancı koleksiyonda yer almaktadır.

Sotheby’s Londra 2011 Müzayedesinde eserleri yer alan sanatçının, ilk baskısı 2019 yılında gerçekleştirilen ve Derya Yücel tarafından kaleme alınan “Ali Alışır 2009-2019”, adlı ilk kitabı yayınlandı.

2019 yılında Montréal’de Galerié Le Royer’de “Melez Ruhlar” sergisini açan sanatçı çalışmalarının halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Ali Alışır, New York’da Isabella Garrucho Galeri, Montreal’de ve Toronto’da Galerie Le Royer, İstanbul’da ise Bozlu Art Project tarafından temsil edilmektedir.

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ

Kültür, Cumhuriyet Blv No:152, 35220 Konak/İzmir

Ek Bilgilendirme:

Etkinliğimizin pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için Resmi kurumlarca ilan edilecek yeni kuralların üyelerimiz tarafından yakından takip edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Bu çerçevede;

– Etkinlik salonuna HES kodu ile giriş yapılacaktır.

– Sosyal mesafe kurallarına uyulması gereklidir.

– Etkinlik boyunca maske kullanılması zorunlu olacaktır.