Proje ve hizmetlerine katılımcı yönetim anlayışıyla yön veren Karşıyaka Belediyesi, ilçede mesleki faaliyetlerde bulunan mimar ve mühendislerle ‘ortak akıl’ toplantısı düzenledi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Başkan Yardımcısı Şehir Plancısı Zeki Yıldırım, Proje Yöneticisi Mimar Rafet Yacan ile toplam 38 mimar, harita, makine, elektrik ve inşaat mühendisinin bir araya geldiği toplantıda kentsel dönüşüm ve ilgili konularda bilgi ve fikir alışverişinde bulunuldu, görüşler paylaşıldı.

OFİSLER AÇILACAK
Karşıyaka Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm süreçlerinde halkın haklarını korumak, bu anlayışla koordinasyon ve uzlaşmayı sağlamak üzere yapılacak yeni çalışmalar da katılımcılara aktarıldı. Bu kapsamda bilgi kirliliklerini ortadan kaldırmak, vatandaşın net ve güvenli bilgiye ulaşmasını sağlamak, parsellerinde yeni mevzuata göre nasıl binalar yapılabileceğini anlatmak ve doğru önerilerde bulunmak amacıyla ‘danışmanlık ofisleri’ açılacağı belirtildi. Bir sonraki aşamada ise binaların olası yeni projeleri, etütleri, maliyet analizleri gibi alanlarda destek verileceği; ilerleyen süreçte de mülk sahipleri ile müteahhitlerin uzlaştırılması ve sözleşmelerde vatandaşın hakkının korunması konularında hizmet sunulmasının planlandığı ifade edildi. Ayrıca ada bazlı yapılaşmanın teşvik edilmesi gündeme getirildi; her iki konuda da katılımcılardan destek istenerek, birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapıldı.
Öte yandan yaklaşık üç saat süren toplantıda; Karşıyaka’daki dönüşüm alanlarında sürdürülen çalışmalar ve imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki devri yapılan riskli yapıların tescil işlemleri, depremde hasar gören yapıların durumu ve yenilenme süreci, dijital arşiv ve dijital işlem hazırlıkları, otopark yönetmelik değişikliği öncesinde ön onay ve ruhsat verilmesi hakkında katılımcılara bilgiler verildi, görüşleri alındı, soruları cevaplandı. Yoruma açık mevzuattan kaynaklı farklı uygulama sorunlarının çözümü konuşuldu. Mimar ve mühendisler, uzmanlık alanlarındaki konularda önerilerde bulundu.

DEVAMI GELECEK
Toplantıya katkı sağlayan tüm konuklara teşekkür eden ve katılımcı yönetim anlayışının önemine değinen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, mimar ve mühendislerin kendi alanlarındaki deneyimlerinden ve birikimlerinden toplum adına yararlanmak istediğini vurguladı ve çözüm odaklı toplantıların düzenli olarak devam edeceğini söyledi.

KATILIMCI YÖNETİM
Toplantının koordinasyonunu gerçekleştiren Karşıyaka Belediyesi Proje Yöneticisi Mimar Rafet Yacan da “Başkanımız Dr. Cemil Tugay’ın öncülüğünde sürdürdüğümüz çalışmalarda temel hedefimiz; katılımcı yönetim anlayışı ile hareket etmektir. Bugün tüm Türkiye gibi Karşıyaka’nın da en önemli gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşüm ve yenileme süreçlerine, alanında uzman kişiler ile yön vermeyi hedefliyoruz. İlkini daha önce müteahhitlerle, ikincisini de mimar ve mühendisler ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız her iki taraf için de oldukça yararlı geçti. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Ortak akıl buluşmalarımızın devamı gelecek” diye konuştu.