DOLAR 32,0227 -0.4%
EURO 34,9725 -0.24%
ALTIN 2.430,120,07
BITCOIN 22388441,79%
İzmir
25°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Karşıyaka’dan Zehirsiz Kentler Belgesi’ne İmza!

Karşıyaka’dan Zehirsiz Kentler Belgesi’ne İmza!

ABONE OL
Şubat 16, 2024 06:23
Karşıyaka’dan Zehirsiz Kentler Belgesi’ne İmza!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’dan Zehirsiz Kentler Belgesi’ne İmza!

Karşıyaka Belediyesi; Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Zehirsiz Sofralar Platformu iş birliği ile yürütülen ‘Zehirsiz Kentlere Doğru’ projesi kapsamında, İzmir’de ilk Türkiye’de ise ikinci ilçe belediyesi olarak Zehirsiz Kentler İyi Niyet Belgesi’ni imzaladı.

Kentlerde yerel yönetimler tarafından kullanılan pestisitlerin/biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmayı ve alternatif uygulamaların kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan Zehirsiz Kentlere Doğru projesi, Karşıyaka’da sağlıklı ve kaliteli kent hayatını oluşturmak adına katkı sağlayacak.

Zehirsiz bir kent olma yolunda gerçekleştirdikleri çalışmaları aktaran Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, konuşmasında şunları kaydetti: “Zararlı mücadelesi için üniversite iş birliğiyle oluşturduğumuz birimlerimiz çevre ve insan dostu bir ilaçlama çalışması yapıyor. İnsanla ve tarımsal ürünlerle temas eden alanları kesinlikle ilaçlamıyoruz. Vatandaşlarımız da artık oldukça bilinçlendiler ve sağlığa zararlı ilaçların püskürtülmesini talep etmiyorlar. Zaten zararlılar ile bu şekilde mücadele edilmesi mümkün değil. Sivrisinekler için sulak alanlara ve karasinekler için ise çöp alanlarına gitmeniz, üreme noktalarında müdahale etmeniz gerekiyor. Dijital ortamda hazırladığımız üreme noktaları haritası ile düzenli olarak kontrol sağlıyoruz. Mümkünse bu üreme alanlarını kurutmaya çalışıyoruz ki ilaçlamaya ihtiyaç duymayalım. Kurutulması mümkün olmayan bazı noktalarda ise sadece yumurta ve larvalar için ilaçlama yapıyoruz.”

BİLİNÇLİ İLAÇLAMA

Karşıyaka Belediyesi olarak bilinçli bir ilaçlama yaptıklarını vurgulayan Başkan Tugay, “İşin doğrusunun zehirsiz yöntemler olduğunu biliyordum ve göreve geldiğimden beri bunun mücadelesini veriyorum. İlgili birimimiz bu konuda kapsamlı bir eğitim aldı. Ancak biz bu bilgimizi paylaşarak daha iyi hale getirebileceğimize inanıyoruz. Yeter ki niyetimiz bunu yapmak olsun ve bu konuda samimi olarak çalışan kişiler ve kurumlarla iletişimimiz olsun” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
error: Kopyalamayın ! Her hakkı saklıdır .