DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1572345-0,89%
İzmir
15°

AZ BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Karşıyaka’nın Günlük Deprem Raporu…

Karşıyaka’nın Günlük Deprem Raporu…

ABONE OL
Haziran 11, 2022 16:27
Karşıyaka’nın Günlük Deprem Raporu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’nın Günlük Deprem Raporu…

Karşıyaka Belediyesi, deprem felaketinin ardından ilçedeki hasar durumuna ilişkin güncel bilgileri paylaştı. 6 Kasım itibariyle, ilçede 21 ağır hasarlı ve 38 orta hasarlı bina olduğu belirtilirken, ihbarların ve tespit çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği kaydedildi. Değerlendirme sonuçlarının Kaymakamlık ve muhtarlıklarda 30 gün süreyle askıya çıkarıldığı, sonuçlara itiraz etmek isteyenlerin de bu süre içerisinde Kaymakamlık ve AFAD İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruda bulunabileceği ifade edildi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından, hasar tespit başvuruları ve inceleme sayıları ile rapor takip ve itiraz süreçlerine ilişkin, vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yapılan açıklama şöyle:
“Belediyemize şu ana kadar 4036 hasar tespit ihbarı yapılmış, 2341 binadan hasar tespit çalışması talep edilmiştir. 755 binanın hasar tespit çalışmasını yapan Belediyemiz teknik ekipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Ön değerlendirme Belediyemiz teknik ekiplerince yapılmaktadır. Kesin hasar tespit çalışması ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Binalarının durumuna ilişkin bilgi talep eden vatandaşlarımız, Bakanlığın hasar tespit tanımları çerçevesinde hazırladığı değerlendirme raporlarının sonuçlarını aşağıdaki şekilde takip edecektir.
* Değerlendirme rapor sonuçları, muhtarlıklar ve / veya kaymakamlıklarda 30 gün süreyle askıya çıkartılır.
* İtiraz etmek isteyenler, askıya çıktığı andan itibaren 30 gün içinde AFAD İl Müdürlüğü ya da kaymakamlıklara dilekçe ile başvuruda bulunabilir.
* İtiraz sonrası farklı bir teknik ekipçe yeniden incelemede bulunarak itiraz hasar tespiti yapılır.

HASAR TESPİT TANIMLARI

HASARSIZ: Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binalar.
AZ HASARLI: Binanın boyasında, sıvasında ve duvarlarında oluşan ince çatlakların olduğu binalar. Az hasarlı binalarda oturanlar evlerine girebilir.
ORTA HASARLI: Binanın duvarlarında yarıklar ile taşıyıcı elemanlarda ince çatlakların olduğu binalar. Yapı onarılmadan ya da güçlendirilmeden yapının kullanılmaması öneriliyor, ancak eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebiliyor.
AĞIR HASARLI: Binanın taşıyıcı elemanlarının büyük oranda kalıcı olarak yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalar.
ACİL YIKILACAK: Binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının / ayrılmaların olduğu binalar.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: ALO 181
Karşıyaka Belediyesi: 0232 399 40 00

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP