DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2176206-4,83%
İzmir
22°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Karşıyaka’nın Sürdürülebilirlik Manifestosu Hazır!

Karşıyaka’nın Sürdürülebilirlik Manifestosu Hazır!

ABONE OL
Haziran 21, 2022 18:37
Karşıyaka’nın Sürdürülebilirlik Manifestosu Hazır!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’nın Sürdürülebilirlik Manifestosu Hazır!

‘Sürdürülebilir Yaşam’ felsefesiyle faaliyetlerine devam eden Karşıyaka Belediyesi, bu alanda başarılı bir çalışmaya daha imza attı. Sürdürülebilir Yaşam Derneği iş birliğinde ‘Sürdürülebilir 1 Karşıyaka’ hedefiyle hazırlanan raporun tanıtımı Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aynı zamanda Karşıyaka Belediyesi Sürdürülebilirlik Manifestosu imzalandı.

Tanıtım, açılış konuşmalarıyla başladı. Karşıyaka Belediyesi Sürdürülebilirlik Ofisi’nden Enver Emre Uysal, özel sektör ile yerel yönetim iş birliğinin önemini vurgulayarak şunları kaydetti: “Sürdürülebilirlik ofisi olarak takip ettiğimiz uluslararası standartlar sayesinde raporlarımız için küresel küresel iş birliği fırsatları yaratmak amacındayız. Özel sektör ile yerel yönetimlerin iş birliğini çok önemsiyoruz. Dijital ayak izine dikkat ediyoruz ve en önemlisi sizlerin kurumsal gücünüz ile yerel yönetimlerin halka hizmet gücünü bir araya getirmek en büyük hedefimiz. Bu buluşmaların bugüne kadar yapılmamış iş birliklerine zemin hazırlamasını umuyor, davetimizi kabul edip geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.”

“ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PERSPEKTİFİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı Genel Koordinatörü Ruhisu Can Al, öncelikle İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nı tanımlayarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yapılan her türlü çalışmanın sürdürülebilirlik perspektifinde planlanması gerektiğini dile getiren Al, şöyle konuştu: “2020 yılından itibaren özellikle İzmir’de; sanayi, iş dünyası ve sivil toplumun önemli temsilcileri ile kurmuş olduğumuz sürdürülebilirlik kurulu aracılığıyla ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu ortaklaşma zemininde kent aktörlerinin bir araya gelerek hem birbirlerini tanımaları, birbirlerini aramaları ve en önemlisi kendi kurumsal çerçevelerinin dışına çıkarak bir ortaklık geliştirmelerine doğru bir sürece evrilmek istiyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı da kentimize bunu dayatıyor. Bu süreçte, yeşil dönüşümün kendisi sadece sanayi ve iş dünyasını şekillendirmek ile kalmayacak, yerel yönetimleri de etkileyecek. Yerel yönetimlerin karbon ayak izinin hesaplanması, enerji verimliliği, cinsiyet eşitliğine dayalı uygulamalar; kısacası 17 küresel amacın her biri için atacağı kurumsal adımları, Yeşil Mutabakat’ın yükümlülükleri olarak tarif etmek mümkün. Biz de yeşil dönüşüm sürecinde özellikle iş dünyasını ve yerel yönetimleri besleyerek bu konu hakkında yapmaları gereken politikaları ve uygulamaları özellikle onların gündemlerine taşıyarak faaliyetlerimizi sürdürmeye kararlıyız. Bu noktada başlangıcımızı hazırladığımız bir rapor oluşturdu. Bizim ulusal değerlendirme raporları dediğimiz Türkiye Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve en son 2019 yılında Birleşmiş Milletler’e teslim edilen bu rapordan ilham alınarak İzmir’de bir rapor hazırlandı. İzmir bu konuda ilk çalıştayı gerçekleştirdi ve sürdürülebilirlik analizi 17 hedef çerçevesinde yapıldı. Bu raporun hazırlanış sürecinde 40’ın üzerinde sivil toplum kuruluşuyla çalıştık ve 356 sayfalık kapsamlı bir raporu ortaya çıkardık. Bizim yapmamız gereken en önemli mesele her türlü çalışmayı sürdürülebilirlik perspektifinde izlemek.”

TUGAY: “YAŞAM İÇİN, BİREYSEL TAVIR ALINMALI”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, tanıtımda yaptığı konuşmasında sürdürülebilirlik hakkında bilgi verirken konunun tarihsel geçmişi, dünya gündeminde ne zaman ve nasıl yer aldığına ilişkin açıklama yaptı. Gezegenimiz dünyanın varlığına devam etmesi için her bireyin ayrı ayrı sorumluluk taşıdığını dile getiren Başkan Tugay, “Biz bu tür konulara hem bireysel hem de kurumsal olarak bakmak durumundayız. Her birimiz bireysel olarak bu dünyada yaşayan canlılarız, biz yaşayalım ve bizden sonra da yaşam devam etsin; bu yaşamsal sürdürülebilirlik. Ve bu şu anda ciddi anlamda tehdit altında. Her yıl 8 milyon ton plastik denizlere karışıyor, yapılan hesaplamalara göre 2050 yılında denizlerde balıklardan daha çok mikroplastikler olacakmış. Dünyanın ortalama sıcaklığının bir buçuk derece artması durumunda oluşabilecek birçok felaket senaryosundan bahsediliyor. Normalde daha geç bir tarihte yaşanacağı ön görülürken son raporlara göre 2030 yılında bu olaylarla karşılaşabileceğimiz düşünülüyor. Aslında bu raporu çok ciddiye almamız gerekirken kendi adıma söyleyeyim baktığımda kimsenin ciddiye aldığını göremiyorum. Ne hükümetler, ne yöneticiler, ne sanayiciler, ne de toplum maalesef bu durumu ciddiye almıyor. Bazı şeylerin bireysel olarak anlaşılması ve tavır alınması lazım yoksa kısa bir zaman sonra yaşadığımız şehirler yaşanamaz hale gelecek” dedi.

İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Bireysel çabaların yanında kurum ve kuruluşların da iş birlikleriyle bu alanda çalışmalar yürütmesinin bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Tugay, açıklamasına şöyle devam etti: “Kurumsal olarak da, kurum içinde genel bir politika oluşturulmasına katkıda bulunmak ve bunun bir parçası olmak zorundayız. Bu aşamaların hepsinde kaynak kullanımı, çevreye atık salınımı ve özellikle karbon emisyonu açısından herkesin sorumluluğu var. Çok yakın zamanda ensemizde hissetmeye başladığımız enerji ve gıda krizleri bunun belirtisidir. Eğer, daha organize kurumsal iş birlikleriyle bu sorunlara çözüm üretecek yaklaşımlar göstermezsek korkarım hiçbirimizin çabasının yetmeyeceği bir noktaya geleceğiz. Karşıyaka Belediyesi olarak biz bir yerel yönetimiz ve bir stratejik planımız var. Bu plan çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz bu planı yaparken Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma amaçlarını önümüze koyup ona göre bir plan yapmamıştık. Zaman içerisinde bu krizleri yaşadıkça, sosyal adaletsizliğin, ekosistem sorunlarının arttığını gördükçe stratejik planın yeterli olmayabileceğini ve başka açıdan bakmamız gerektiğini gördük. Belediyenin sürdürülebilirlik açısından kendi fotoğrafının çekildiği bir raporlama bize ne gösterir diye düşündük ve bu raporu çalışmaya başladık.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP