Kemal Vatan: “İzleva’dan Çıktım Yola”

Geçmiş dönemlerde İzmir milletvekili olarak görev yapan Kemal Vatan , çocukken göçüp geldiği dönemleri anlatan türkü yazdı. “İzleva’dan Çıktım Yola” isimli türkünün bestesi yapıldı, klip hazırlandı youtube kanallarında yayınlanmaya başlandı.

Anavatan hasreti çeken Türklerin yaşadığı duyguları anlatan türkü kısa sürede çok beğeni topladı. Kemal Vatan’ın sözlerini öğretmen Necil Şükrü Aydın ile kaleme aldığı Türkü’nün, Makedonca çevirisi ve seslendirmesi yapılarak yayına sunuldu. Göç sırasında acıların, hasretlerin yaşandığını belirten Kemal Vatan; “Yaşadığımız bu sıkıntıları ve Anavatan özlemini anlatan türkünün bir ekip çalışması ile ortaya çıktı, Katkı koyan dostlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Halk Müziği Sanatçıları, Müzisyenler, Şair ve Tercümanlardan Türkü Üretimi Çalışma Grubumuzun ürünü olan “İzleve’dan Çıktık Yola”, Balkan coğrafyalarından Anavatan’a göç yolculuğunu konu almaktadır.

Türkü, Osmanlı Devleti döneminden beri Yugoslavya sınırları içinde kalan topraklarda, Türkler ile Gayri Müslüman nüfus arasındaki barış, dostluk ve kardeşlik bağlarını, göç edenin bakış açısı ile anlatıyor. Türkünün sözlerini, Milletvekilliği yapmış ve İştip (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti) doğumlu Kemal Vatan ve emekli öğretmen, şair Necil Şükrü Aydın yazdı.

Kemal Vatan 4.Baskısı yayınlanmış “Yugoslavya’dan Türkiye’ye Acı Tatlı Hatıralar” kitabında çocukluğuna ve gençliğine ait anılarını paylaşıyor.  Türkü; göç öncesi yıllarda, Balkanlar’da yaşayan Türkler ile komşuları arasındaki, duygu ve kültür bağlarını ve göçmen olma psikolojsini, yöresel sazlar ve sesler ile anlatıyor. Ayrıca, türkünün sözleri Makedonca diline de çevrilmiş olup ‘‘Od Zleovo Trgnavme na Pat’’ adı ile seslendirildi. Bu Makedonca eserin, geçmişte barış ve kardeşlik ilişkileri kurmuş ve halen bu ilişkileri devam ettirmeye çalışan her iki ülke halklarının kültür hazinelerinde değerlendirilmesi amaçlandı.

İZLEVA’DAN ÇIKTIK YOLA

“İzleva’dan çıktık yola, yeşil bağlar

Yüzümüz gülse de içimiz kan ağlar

Elveda memleket, elveda dostlar

‘‘Gitme gitme’’ demeyin bize can dostlar

Bizi bekler Anavatan, açıldı yollar

 

Kocadere’yi geçip geçip, birlikte aştık

Dostlar bir bir sarılıp vedalaştık

Sardık yükleri de, tirene koştuk

‘‘Gitme gitme’’ demeyin bize can dostlar

Bizi bekler Anavatan, açıldı yollar

Çifter çifter vururdu davul zurnalar

Kolkolaydı horada kızlar oğlanlar

Beraber söylerdik türlü şarkılar

‘‘Gitme gitme’’ demeyin bize can dostlar

Bizi bekler Anavatan, açıldı yollar

 

Sorar oldu şimdi dost Makedonlar

Nerdesiniz vefalı, çelebi Türk dostlar

Sizi hep anacak İzlevalı’lar

‘‘Gitme gitme’’ demeyin bize can dostlar

Bizi bekler Anavatan, açıldı yollar.”