DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19867073,50%
İzmir
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
 Nadir Doğan’ın ‘Curtus Lupus Baron’u’ 2.Baskıya Hazırlanıyor!

 Nadir Doğan’ın ‘Curtus Lupus Baron’u’ 2.Baskıya Hazırlanıyor!

ABONE OL
Haziran 10, 2022 16:44
 Nadir Doğan’ın ‘Curtus Lupus Baron’u’ 2.Baskıya Hazırlanıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nadir Doğan’ın ‘Curtus Lupus Baron’u’ 2.Baskıya Hazırlanıyor!

Karşıyakalı yazar Nadir Doğan, sinematografik bir üslup ve kurguyla kaleme aldığı ‘Curtus Lupus Baron’ adlı son kitabı gördüğü yoğun ilgi karşısında kısa sürede ikinci baskıya hazırlanıyor.

1993 yılında kameraman olarak girdiği TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde uzun yıllar çeşitli yapımlarda kameraman ve görüntü yönetmeni olarak çalıştıktan sonra yapımcı olarak emekli olan Nadir Doğan, meslek hayatında edindiği bilgi birikiminin ardından anlatmaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu ihtiyaç doğrultusunda zaman içerisinde senaryolar yazmaya başladığını kaydeden Doğan, bu vesile ile yapımcılık ve yönetmenliğe yöneldiğini belirtti.

“OĞLUM KUZEY’E HEDİYEM OLDU”

Yazarlık serüveninin başlangıcı ile ilgili bilgi veren Doğan, oğluna bir hediye verme isteğiyle yola çıktığını ‘Kuzeye yolculuğun’ oğlu Kuzey ile başladığını belirterek şunları kaydetti: “Mesleğimin verdiği avantajla ilk önce kafamda bir film senaryosu yazmak oluştu. Daha sonra bu film senaryolarını romana dönüştürmeye başladım, işin edebiyat kısmı daha ağır bastı. Edebiyata da yoğun bir ilgim var zaten; yaklaşık 4 bin kitaptan oluşan kişisel bir kütüphaneye sahibim. Televizyonculuktan gelen bilgi birikimim ve edebiyat ilgimle işin sinematografi kısmıyla edebi kısmını birleştirmiş oldum.” “İÇİME SİNDİ” Eserlerinde hikayeyi okuyucunun zihninde canlandıracak anlatım tekniklerinden yararlandığını belirten Doğan şöyle devam etti: “Kuzeye Yolculuk, Togarma’nın Çocukları ve Altın Bozkırlar olmak üzere ilk üç kitap, 650 ile 1000 yılları arasında Hazar çevresindeki Türklerin yaşantısını anlatıyor. Yaşanmış olaylardan hareketle yazdığım bu eserlerde sinematografik bir anlatım tekniğiyle okuyucunun zihinde canlandıracak bir dil yakalamaya çalıştım. Bir okur olarak da baktığımda içime sinen kitaplar oldu. 2019 yılında Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu romanları konuşmak üzere Bakü’ye davet edildim.”

DEVAM EDECEĞİM

Son olarak polisiye-kurgu tarzıyla yayınladığı iki eserinin ardından üçüncüsünün hazırlığında olduğunu dile getiren Doğan, “Ardından polisiye-kurgu üzerinden ilerleyen iki tane daha roman kaleme aldım. Yine tarihle ilgiliydi konusu da Etrüskler, bu da oldukça ilginç bir konu. Yapılan tarihsel araştırmalar sonucunda Etrüksler’in Türk kökenli bir kavim olduğu ortaya çıkıyor. Bu tarihsel bilgiler üzerinden Curtus- Lupus serisini yazdım. Şimdi de üçüncüsü için çalışmalarım devam ediyor. sonrasında da başka bir dönemi alan kitaplar kaleme almayı düşünüyorum” dedi.

İNSANI GELİŞTİRİYOR

Yazmanın insanı farklı alanlarda da gelişmeye yönelten bir özelliği olduğunu vurgulayan Doğan, “Rahmetli Uğur Mumcu’nun söylediği gibi ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.’ Bu anlamda insan farklı alanlarda da kendini geliştirmek durumunda kalıyor. Bu da yaptığım işin en güzel artılarından biriydi” şeklinde konuştu.

KARŞIYAKA BANA İLHAM VERDİK

Son olarak yazarlık sürecine Karşıyaka’nın da olumlu katkılar sağladığını bildiren Doğan şu ifadeleri kullandı: “Bir yazar olarak şanslı bir ilçede oturduğumu

düşünüyorum. Karşıyaka bu anlamda insana ilham veren, kültür ve sanata değer veren bir kent. İnsanlar ilgiyle yaklaşıyor, destek olmaya çalışıyor. Bazen yazmakta tıkansam da deniz kıyısında yürüdüğümde ufkum açılıyor. bu bile benim için büyük bir avantaj.”

‘CURTUS LUPUS BARON’UN GÖRDÜĞÜ İLGİDEN MEMNUNUM

Son kitabım gerçekten büyük ilgi gördü aslında diğer kitaplarımın gördüğü ilgiden de memnunum ancak bu kitabım kısa sürede ikinci baskının hazırlıklarına başlandı. Bu tabi ki her yazar gibi beni de fazlasıyla mutlu etti. Kitaplarım kurgu olmakla beraber güncel konularında işlendiğini okurlarım görüyor ve kitaplarıma ilgi günden güne artıyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
error: Kopyalamayın ! Her hakkı saklıdır .