DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1938234-0,35%
İzmir
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Zeybek Ateşi Derneği Kuruluyor!..

Zeybek Ateşi Derneği Kuruluyor!..

ABONE OL
Haziran 11, 2022 16:27
Zeybek Ateşi Derneği Kuruluyor!..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zeybek Ateşi Derneği Kuruluyor!..

Uzun yıllar zeybek ve efelik kültürünü sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda başarıyla temsil eden “Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı” mensupları dernekleşerek çalışmalarını sürdürme kararı aldı…

Anadolu Folklor Dernekleri Konfederasyonu kurucu başkanı ve Ege Folklor Dernekleri Federasyonu genel başkanı olan Nebi Kayan’ın başkanlığında toplanan Zeybek Ateşi ekibi Zeybek Ateşi derneğinin tüzüğünü ve kuruluş evraklarını tamamlayarak” Zeybek Ateşi Halk Kültürü Araştırma Geliştirme Eğitim Merkezi Derneği” için ilk adımı attı.

Kurucu başkanlığını Nebi Kayan’ın yapacağı Zeybek Ateşi derneğinin kurucu üyeleri arasında Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, Halk oyunları antrenörleri ve Zeybek Ateşi gösterisi yönetmenleri Gökçen Karayaz, Halil Altın ve Zeybek Ateşi ekibinin daimi üyeleri Tugay Can, Birkay Karadut ve Aşkın Akkuş yer aldı.

TÜRK HALK KÜLTÜRÜNÜN HER ALANINDA PROJELERİMİZ VAR

Zeybek Ateşi Derneğinizin sadece bir halk oyunları derneği olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen geçici yönetim kurulu başkanı Nebi Kayan, “amacımız Türk kültürünün her alanında faaliyet göstermek, Zeybek Ateşi zaten tüm ülkemizdeki halk kültürü camiasında biliniyor. Başından beri içinde olduğum Zeybek Ateşi’nin kültürel etkinliklerinde Türk kültürüne sevdalı binlerce insanla tanıştık. Böylesine güçlü bir kurumu temsil eden Zeybek Ateşi ekibinin dernekleşmesinden ve kurucu başkanlığını üstlenmekten büyük bir onur duyuyorum. Çocukluk yıllarından bu yana içinde bulunduğum halk kültürü çalışmalarından edindiğim bilgi ve birikimimi şimdi de ‘Zeybek Ateşi Derneği’ çatısı altında hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşıyorum.

Bana bu göreve layık gören tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Derneğimizin kuruluş evraklarını teslim eder etmez çalışmalarımıza başlayacağız. Derneğimiz Türk Halk Kültürünü esas alan sosyal, kültürel, eğitim, araştırma, yardımlaşma, halk oyunları, folklör ve sanatsal alanlarda birçok proje üretecek ve hayata geçirecek. Türk Halk kültürüne sevdalı nice dostumuzun ve bugüne kadar Zeybek Ateşi etkinliklerinde yer almış tüm arkadaşlarımızın da derneğimizde yer alacağına ve Zeybek Ateşine katkı sağlayacağına tüm kalbimle inanıyorum. Efe ve Zeybek Kültürü Türk milletinin en köklü töresi ve hayata bakış açısıdır. Bizler de bu çerçeveden bakarak milletimize ve ülkemize yararlı olmaya çalışacağız. Kültürel değerlerimiz çok önemlidir. Çünkü bir toplumun üretme ve tüketme biçimini o toplumun kültürü doğrudan belirler. Bu yüzden milletimizi tarihin her aşamasından günümüze kadar taşıyan asıl gücümüz kültürümüzdeki değerli ve güçlü öğelerdir.

 İşte Zeybek Ateşi Derneği bu bilincin ve anlayışın hayata geçirildiği bir dernek olacaktır. Tüm gönül dostlarımıza ve Türk halk kültürü sevdalılarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ZEYBEK ATEŞİ BÜYÜK İLGİ ve COŞKU YARATMIŞTI!

İlk kez 2011 yılında Tirede gerçekleştirilen Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayının sonraki yıllarda Ödemiş, Gaziemir, Bergama, Çeşme, Safranbolu, Hacıbektaş, Atça, İstanbul, Denizli gibi pek çok il ve ilçede büyük bir ilgi ve coşkuyla takip edildiğini ve verdiği mesajların efelik kültürüne daha köksel bir bakış açısı getirdiğini söyleyen Tire Kültür derneği başkanı Seyfullah Ayvalı, “Zeybek Ateşi, içerisinde barındırdığı Türk tarih ve kültürüne, töresine ait derin izlerle tüm ülkemizde hatta yurtdışında bile büyük ilgi uyandırmıştı. Yıllar boyunca çalışmalarımızda yer alan ve isimlerini ayrı ayrı saymanın sayfalar boyunca süreceği tüm ekip arkadaşlarımıza, Prof.Dr Metin Ekici, Ressam Mustafa Ali Kasap, Araştırmacı Yazarlarımız Munis Armağan ve Etem Oruç gibi birçok değerli büyüğümüze ve yıllarca ana sponsorumuz olarak desteğini esirgemeyen Teco Petrolcülük Yönetim kurulu başkanı sayın Mustafa Yalçınkaya’ya bir kez daha teşekkür ediyorum. Zeybek Ateşinin bundan böyle, Halk kültürü ve folklor alanında tecrübe ve birikimiyle bizlere her zaman yol gösteren sayın Nebi Kayan’ın başkanlığında dernekleşmesinden büyük mutluluk duyuyorum. İnanıyorum ki, Zeybek Ateşi Derneği geçmişte olduğu gibi bundan böyle de Türk kültürünün ve töresinin güçlü sesi ve temsilcisi olacaktır. Tüm gönül dostlarımızı derneğimiz çatısı altında birleşmeye ve birlik olmaya davet ediyorum” dedi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP