Bosna Hersek Günü Kutlu Olsun!

Bosna Hersek’te 25 Kasım 1943’te gerçekleşen “Ulusal Kurtuluş Anti Faşist Konseyi”nin ilk oturumundan itibaren kutlanan “Devlet Günü” dolayısıyla İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Abdullah Gül bir mesaj yayımladı.

Başkan Gül, “Bosna Hersek 77 yıl önce bugün çok etnisiteli karakterini 25 Kasım’da kanıtlamıştır. Bugün Bosna Hersek’te yaşayan halkların eşitliği için mücadele etmeyi sürdürmesi çok önemli…

Bosna Hersek’te Sırp kesiminin bir bölümünün “Devlet Günü”nü inkar etmesine rağmen sağduyulu Sırplar’ın bugünün önemini bildiğini düşündüğünü , “Bosna Hersek’te 25 Kasım eşitliğin vurgulandığı bir gün olduğunu söyleyebilirim. 25 Kasım’ın bugün olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da kutlanacaktır. Devlet Günü, Bosna Hersek’in Mrkonjic Grad şehrinde 25 Kasım 1943 tarihinde düzenlenen ilk ZAVNOBİH oturumundan itibaren kutlanmaya başladı. Söz konusu tarihi oturumda, Bosna Hersek’in eski Yugoslavya bünyesindeki altı cumhuriyetten biri olması kararlaştırılmış ve “Orta Çağ” dönemindeki Bosna Hersek sınırlarının muhafaza edilmesi güvence altına alınmış olması çok önemli. Bosna Hersek’in Müslüman, Sırp ya da Hırvat ülkesi olmadığı; hem Müslüman hem Sırp hem de Hırvatların ülkesi olduğu ve tüm bu halkların eşit sayılacağı kararlaştırılmıştır. Bugün ve bugünden sonra ’25 Kasım’ın kutlanacağını biliyorum. 25 Kasım Bosna Hersek Günü Kutlu olsun” diye konuştu.