DOLAR 33,0335 0.63%
EURO 35,9622 0.32%
ALTIN 2.553,560,17
BITCOIN 1881579-2,08%
İzmir
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Boşnak Dernekleri Buluştu!

Boşnak Dernekleri Buluştu!

ABONE OL
Haziran 10, 2022 16:41
Boşnak Dernekleri Buluştu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boşnak Dernekleri Buluştu!

Türkiye Bosna Sancak Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda, Sırbistan Boşnak Miller Meclis Başkanı Dr. Jasmina Curiç ve Türkiye’nin dört bir yanındaki Sancaklı Boşnakların sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, Boşnak dünyasının kanaat önderleri buluştu.

Önemli konular masaya yatırıldı, tarihi kararlar alındı. Gerçekleşen bu toplantı ile ilgili İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül ve Burhaniye Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Süleyman Eruzunlar açıklamalarda bulundu.

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül; “Öncelikle böyle bir güzel buluşmaya ev sahipliği yapan Türkiye Bosna Sancak Dernek Başkanı ve yönetimini kutluyorum. Bu vesileyle Sancak bölgesinde yaşanan sorunların ve kültürel bağların daha da güçlenmesi için Sırbistan Sancak Boşnak Millet Meclisi Başkanı Dr.Jasmina Curiç ve beraberindeki heyeti bu toplantıya çok güzel ve değerli katkılar koydukları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Boşnakların Sırbistan vatandaşlığı ve kimlik alma konusu ve kültürel konular ele alındı ve buna bağlı olarak Başkan Jasmina Curiç önemli açıklamalar yaptı. Sırbistan Boşnak Milli Meclisi ve Sancaklı derneklerle bildiğim kadar bu toplantı Türkiye’de ilk defa yapıldı. Bu toplantıların Avrupa’da bulunan diğer Boşnak dernekleriyle de yapılarak daha da genişleyeceğini düşünüyorum. Avrupa ve Dünya da ki diğer Boşnak dernekleriyle bir araya gelerek daha sıkı bir ilişki içine girerek birbirimize destek olacağımızı ve bu toplantıların gerçekleşeceğini, kültürel, sosyal ve diğer alanlarda da birlikte hareket ederek çeşitli işbirlikleri ile ortak projeleri birlikte hayata geçireceğimizi düşünüyorum. Boşnak Milli Meclis Başkanı Dr.Jasmina Curiç ile bu konuları zaman zaman bir araya gelerek değerlendiriyorduk bu toplantıda da gündeme geldi” dedi.

Burhaniye Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Süleyman Eruzunlar da şöyle konuştu:

“Bugünkü etkinliği düzenleyen ve bizleri burada ağırlayan Türkiye Bosna Sancak Dernek Başkanı ve Yönetimine teşekkür ediyorum. Düzenlenen bu toplantı gerçekten Boşnak camiasına çok faydalı ve olumlu olduğunu düşünüyorum. O coğrafyada yaşayan soydaşlarımızın ve o coğrafyadan Türkiye’ye göç eden hemşerilerimizin sorunlarının bu toplantıda bir araya gelerek konuşulması ve orada ki sorunlardan haberdar olmamız ve çözüm noktasında elbirliğiyle çaba sarf etmesini çok değerli buluyorum. Toplantıların devamlı olması sorunların daha kısa sürede çözülebileceğini düşünüyorum.

Son olarak şunu ifade etmek isterim, Türkiye’de yaklaşık 45 bin Boşnak asıllı Sırbistan çifte vatandaşı var bu yıl Ekim ayında yapılacak nüfus sayımında bu çifte vatandaşlıkları olan hemşerilerimiz kendilerini saydırmaları için orada yaşan akrabalarına kimliklerini göndermeleri veya bu konuda

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
error: Kopyalamayın ! Her hakkı saklıdır .