Doğan Prepol; “Atatürk Karşıyaka’da!”

“Ahmet Diker kim?” derseniz, şöyle anlatırım…

Karşıyaka dediniz mi, Ahmet Diker, Ahmet Diker dediniz mi? Karşıyaka ve Atatürk sevdalısı derim, sizlere…

Araştırmacı yazar Ahmet Diker’in son kitabı Atatürk Karşıyaka’da, bir solukta okudum.

Ahmet Diker, Karşıyaka Belediyesi meclis üyesi, KARSAV kurucusu ve başkanı. Karşıyaka Kulübü’nde uzun yıllar as başkanlık görevinde bulundu ve basın sözcülüğünü üstlendi. Uzun süredir Karşıyaka Spor Kulübü’nün “Tarih Kurulu” Başkanlığını yapıyor.

Ahmet Diker bir başka özelliğiyle de tanınıyor. İzmir’de beş bin kişiye aynı anda zeybek oynattığında ilgi odağı olmuştu. On parmağında on marifet, yetenekleri saymakla bitmez, kendini Karşıyaka’ya adamış, Karşıyaka sevdalısı

Şimdi gelelim yazdığı son kitabına…

Öyle bir kitap yazmış ki inanılmaz bir emek var bu kitapta. Kaynakları sağlam, keza tanıkları da öyle, belgelerle de kitabı ayyuka çıkarmış.  Muhakkak Karşıyaka ve Atatürk’le ilgili çok şeyler okumuş olabilirsiniz. Ancak bu kitap onlardan değil, bu kitap çok farklı.

Dediğim gibi belgeleri ve tanıkları sağlam. Başka yerde görmediğiniz konuları bu kitapta okuyacaksınız.

Önsöz ve sunuş dahil 132 bölüm, 341 sayfaya birbirinden muhteşem 120 fotoğraf sığdırmış. Bu fotoğrafların büyük bölümünü ilk defa göreceksiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka için neler düşündüğünü, neler söylediğini. Belki ilk defa bu kitapta okuyacaksınız. Belki Atatürk ve Karşıyaka ile ilgili yazılmış en derli toplu kitap diyebilirim. Daha önce okumadığınız konuları bu kitapta okuyacağınızdan eminim.

Mesela kitabın girişinde şunlar yer almış: Karşıyaka direniştir, Karşıyaka Kuva-yi Milliye’dir, Karşıyaka devrimdir, Karşıyaka özgürlüktür, Karşıyaka Cumhuriyet’tir, Karşıyaka Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür,

Devamı şöyle geliyor: Önemli olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu mu, yoksa hangi takımın Atatürk’ün yolundan gittiği mi, onun ilke ve devrimlerine sahip çıktığı mı?

Biz Karşıyakalıyız. Biz Kaf Sin Kaflıyız. Biz bağımsızlığın kentiyiz. Biz barışın, aydınlığın, demokrasinin kentiyiz. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gidenlerin kentiyiz.

Mesela KSK’nin Ege’nin ve İzmir’in Türkler tarafından kurulan ilk spor kulübü olduğunu, Mustafa Kemal Paşa’nın izlediği tarihin en önemli futbol maçını bu kitapta bulacaksınız.

Atatürk İzmir’e ilk ne zaman geldi ve düşünceleri nelerdi?

Mustafa Kemal İzmir’e ilk kez sürgüne giderken geldi. Mustafa Kemal’i ağlarken gördüm. Karşıyaka’yı kuranların önderi Kadızade Zühtü Bey ve Mustafa Kemal Paşa aynı cephede, Mustafa Kemal’in İzmir’de yapılan zulümleri Osmanlı Hükümeti’ne bildiren telgrafı, Karşıyakalılar Gazi’nin kalacağı köşkü hazırlıyor, Ulusun kurtuluşunu Karşıyaka’da kutladı, Gazi Paşa: “Kaf Sin Kaf’ı tekrar harekete geçirin”, Zübeyde Hanım tedavi için Karşıyaka’ya getirildi, Latife Hanım’ın Karşıyaka’daki köşkü, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın annesinin mezarının başında yaptığı konuşma, Gazi Paşa Naim Palas Oteli’nde Karşıyakalılara sesleniyor, Mustafa Kemal Paşa’nın Karşıyaka Spor Kulübü’nü ziyaretleri, Kaf Sin Kaf’ın armasına Ay-Yıldız ilave edilmesi, Milli Mücadelenin Karşıyakalıları, Karşıyaka’nın ilk Belediye Reisi Fikri Altay, Milli Mücadelenin yeraltı çalışmalarındaki Karşıyakalısı Kasım Bey, Zühtü Bey Karşıyaka’nın kutsal topraklarında, Gazi Paşa Mahfel’i ziyaret ediyor, Atatürk’ün kızı Karşıyaka’da, Karşıyaka’nın her yeri Atatürk’tür, Mustafa Kemal Paşa son kez Karşıyaka’da, Anıtkabir’in restorasyonunu bir Karşıyakalı yaptı.

Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluşu ile ilgili belki de ilk defa okuyacağınız konuşmalar var diyebilirim. Atatürk’ün Karşıyaka’ya ilk ayak bastığında kimlerle neler konuştuğu, Karşıyaka ve İzmir için hangi hisleri beslediği, daha önce okumadığınız bazı şeyleri bu kitapta okuyacağınızı düşünüyorum. Ahmet Diker’in böyle bir eseri yalnız Karşıyakalıların değil İzmirlilerin de hatta Atatürkçü olan herkesin bu kitabı okuması ve kütüphanesinde bulundurması gerekir.

Bu kitapta çok fazla emek olduğunu kitabı okuyunca anlıyorsunuz. İnanın bana bu kitapta birçok fotoğrafı ilk defa göreceksiniz, anekdotları ilk defa okuyacaksınız. Onun için de emeğe olan saygımdan, kitap içinde geçen detayları buradan paylaşmak istemedim. Kitabı merak etmenizi ve zaman harcamadan almanız gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Kitabı okurken gerçekten hüzünleneceksiniz gözleriniz dolacak etkileneceksiniz. Son olarak böyle güzel bir eseri bizlerle buluşturduğun için emeğine, kalemine ve yüreğine sağlık, Karşıyaka ve Atatürk sevdalısı Ahmet Diker.

Sağlıcakla Kalın.

Köşe yazısı, “Halkızbiz” internet sitesinden alınmıştır.