Fransız Tatil Köyü’ne Foça Belediyesi Talip!..

Türkiye’deki modern turizm faaliyetlerinin öncüsü olan ancak 2005 yılından bu yana atıl durumda bulunan Foça Tatil Köyü’nün işletme hakkı 49 yıllığına ihale ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 2005 yılında kapatılan ve Club Med – Fransız Tatil Köyü olarak bilinen Foça Tatil Köyü için ihale kararı aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Hazine’ye ait olan tatil köyü, 49 yıl süreyle ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemiyle özelleştirilecek. Geçici teminat tutarı 3 milyon TL olacak. İhale için 20 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.

İhale Pazarlık Usulü

İhale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak yoluyla ‘pazarlık’ usulü ile gerçekleştirilecek. İhaleye gerçek ve tüzel kişiler ile ortak girişim gruplarının yanı sıra kuruluş belgelerinde ticari şirket sahibi olabileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıflar da katılabilecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihaleye ilişkin duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından; Maliye Hazinesi adına kayıtlı, Foça Tatil Köyü taşınmazları ile bu taşınmazlar üzerinde bulunan tesis, bina ve müştemilat, bir bütün halinde 49 yıl süreyle ‘İşletme Hakkının Verilmesi’ yöntemiyle özelleştirilecektir.”  

Foça Belediyesi ’de Tatil Köyüne Talip

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça Tatil Köyü’ne talip olduklarını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’le de konuşup Foça Tatil Köyü için hamle yapacağız” dedi