DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2166606-0,23%
İzmir
29°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Ressam Ferruh Başağa Anı Foça’da Evi Açılıyor!

Ressam Ferruh Başağa Anı Foça’da Evi Açılıyor!

ABONE OL
Haziran 9, 2022 10:40
Ressam Ferruh Başağa Anı Foça’da Evi Açılıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ressam Ferruh Başağa Anı Evi Foça’da Açılıyor!

Foça’da uzun yıllar yaşamış “Türk Sanat Tarihi’’nin en önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında “Ressam FERRUH BAŞAĞA – Ressam AVNİ ARBAŞ Anısına BODRUMART Sanat Festivali” Foça Marsilya Meydanında düzenleniyor.

Ressam Ferruh Başağa’nın yaşamış olduğu, küçük kızı Oya Başağa Erol ile eşi Aykut Erol tarafından restore edilen İsmetpaşa Mahallesindeki ev-atölyesi “FERRUH BAŞAĞA ANI EVİ’’nin açılışı ise 13 Haziran Pazartesi günü yapılacak.

Sanat Festivali boyunca, Foça Marsilya Meydanında BODRUMART Derneği sanatçıları ve Foça’da yaşayan sanatçılar ile çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda üretilen eserler, Foça’da bulunan galerilerde sergilenirken, Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın yakın dostları Ressam Bedri Baykam, Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş, Arthill kurucusu Ressam- Heykeltıraş Ressam Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi Nevzat Metin, Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin ve Avni Arbaş’ın kızı Zerrin Arbaş, Türk sanatında Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın önemini, Türk sanatına katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları söyleşide bir araya gelecek. Sanat Festivali, 18 Haziran Cumartesi akşamı “Ayşe Gencer Quintet” ‘in sahne alacağı Jazz Konseri ile son bulacak. Tüm etkinlikler Foça Marsilya Meydanında yapılacaktır.

Foça Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği değerle,Foça Büyükdeniz Limanında özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın birçok eseri Foça’da bulunuyor. 1940’larda Akademi’de LeopoldLevy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’nın verdiği huzur ve güven içinde sürdürmüşlerdir.

Ferruh Başağa’nın en büyük kızı Bodrumart Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği Sanat Festivali içerisinde yer alan Çalıştay ve Söyleşi ise iki sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Sanat Festivali, BodrumArt Derneği tarafından geleneksel hale getirilecek.

Ferruh Başağa’nın kızı İnci Yörükoğlu ve Oya Erol; “Tüm arzumuz Festivalin Uluslararası niteliğe kavuşarak, Sanata değer veren FOÇA’nın SANAT MERKEZİ olmasıdır. Foça’da uzun yıllar sanatlarını icra ederken, babamız Ferruh Başağa ve arkadaşı Avni Arbaş’a, her zaman destek veren ve vefatlarından sonra da heykelleri ile tüm aileyi onurlandıran Foça Belediye’sine müteşekkir olduklarını ve Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih Gürbüz’e, ‘Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına düzenlenen Bodrumart Sanat Festivali’ ve ‘Ferruh Başağa Anı Evi’ ne göstermiş olduğu ilgi ve desteği için çok teşekkür ettiklerini” ilettiler.

FERRUH BAŞAĞA ANI EVİ

1999 Yılından beri Ressam Ferruh Başağa ve eşi baleeleştirmeni Nermin Başağa’nın yaşadığı ve atölye olarak kullandığı ‘ev atölyesi’ 2021 yılında Ferruh Başağa’nın kızı Oya Erol ve eşi Aykut Erol tarafından restore edilip “FERRUH BAŞAĞA ANI EVİ” olarak 13 Haziran’dan itibaren sanat severlere açılacaktır.

Adres; İsmet Paşa Mahallesi Ferruh Başağa Sokağı No: 38 FOÇA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
error: Kopyalamayın ! Her hakkı saklıdır .