Sırplar Savaş Çığırtkanlığı Yapıyor!

İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül Bosna Hersek’te iki etnisite’den biri olan Sırp Cumhuriyeti lideri Milorad Dodik’in son açıklamaları “Kabul edilemez” diyerek tepki gösterdi. Başkan Gül, “Dodik yeni bir Srebrenitsa’mı yaratmak istiyor” dedi.

Bosna Hersek’teki Sırpların lideri Dodik’in haddini fazlasıyla aşarak savaş çığırtkanlığı yaptığını dile getiren Abdullah Gül şöyle konuştu:

“Bosna Hersek başarısız bir ülke. Üç kutuplu siyasi anlaşmazlığın ortadan kaldırılması gerekli. Bunu çözmenin tek yolu Bosna Hersek’in ortadan kaldırılmasıyla çözülecek. Sırp nüfusunun çok olduğu yerlerde bulunan Bosna Hersek ordusu içindeki Sırplarla, Sırp Cumhuriyet ordusu kuracağız diyor. Bu sözler kabul edilemez. ‘1992 – 1995 yılları arasında Sırplar masum Müslüman Boşnaklara ve Hırvatlara acımasızca saldırmış ve binlerce masumu katletmişlerdir. Bosna Hersek’te ki Sırp Başkanlık konseyi üyesi gözü dönmüş Milorad Dodik Bosna Hersek’te savaş çıkartmak için uğraş veriyor. Avrupa’nın gözü önünde işlenen bu soykırıma sessiz kalan Avrupa ve ABD Bosna Hersek’in bu günkü Sırp Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’in savaş çığırtkanlığına yine sessiz kalarak yeni Srebrenitsa’lar oluşturmak istiyorlar. ABD ve Avrupa yine üç maymunu oynuyor. Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olmak üzere üç özerk bölge olarak imzalanan Dayton anlaşması bu gün Boşnak toplumuna zarar veriyor bunun sorumlusu da Sırplardır çünkü eli kanlı Sırplar Bosna Hersek ten Boşnakları tamamen silmek istiyor. Bu anlaşmanın imzalanmasını isteyen ABD bu gün neden sessiz acaba onlar da o gün Boşnak lider Alija İzzetbegoviç’e zorla imza attırdıkları bu anlaşmanın amacının üçlü konseyle yönetilmeyeceğini tahmin mi ettiler. Sırplar savaşın son günlerinde güç kaybetmeye başladıklarını gördükleri için mi, bu anlaşmayı Boşnaklara zorla imzalattılar? Dodik bu açıklamayla savaş çığırtkanlığı yaparken ABD ve Avrupa neden sessiz neden üç maymunu oynuyorlar. Bosna Hersek’te istikrar olmasını istemeyen Sırp Çetnik Dodik yine rahat durmuyor”