Yaşar Ağabey’den Muhteşem Bir Eser Daha!

Şair, Yazar ve Tarihçi, büyük usta Yaşar Aksoy, Cumhuriyetimizin 100. Onur Yılında muhteşem bir esere daha imza attı.

Yaşar Aksoy’un Cumhuriyetin 100.Yılı dolayısı ile Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan son 3 yılda 6. kitabı olan “Vatan Yahut Cumhuriyet” yayınlandı ve Kırmızı Kedi Kitabevlerinde ve internet kitap sitelerinde satışa sunuldu.

Yaşar Aksoy, sosyal medya üzerinden yeni kitabı ile ilgili bir açıklama yaptı…

İşte O Açıklama:

“Kitabım aslında Cumhuriyetin gizli tarihidir…

Milli Kurtuluş ve Cumhuriyetin fedakâr fedaileri… Yunan işgalini ve ardından özgürlük şafağının parlayışını yaşayan toplumun her kesiminden insanlar… 1919 – 1938 arasında yaşadıklarını hiç unutamayanlar. Türk, Musevi, Hıristiyan vatanseverler…

Emperyalizmin muazzam desteğini alan bir işgal ordusuna teslim olmayanlar… Erkek kadın, cahil bilgin, genç ihtiyar, fakir zengin, hep beraber İstiklal Ordusu’nda yan yana gelenler.

Tam bağımsızlığın hiç bilinmeyen, hiç yayınlamamış, Sözlü Tarih ile tespit edilen hatıraları. Atatürk’ün yakın çevresinden anlatımlar. Latife Hanımın gizli hatıraları…

Atatürk’e leblebi veren çocuk… Kültür devriminin yaratığı bir müzik dehası.. Anadolu uygarlıklarını keşfetme ütopyası doğrultusunda arkeolojinin zirvesindeki bir bilim adamı.. 1923 İktisat Kongresi ilkelerinin hızı ile yatırım yapan, fabrikalar kuran ünlü işadamları..

Hepsi Atatürk döneminin insanları.. Atatürk’ü gördüler, yaşadılar ve anladılar.

Onlar işgali, kurtuluşu, Cumhuriyeti ve Gazi Paşa’yı yüreklerinde daima yaşattılar, hatıralarını ve düşüncelerini Yaşar Aksoy’a aktardılar.

100 kişi içinde ikisi hariç (Hanri Benazüs ve Emre Kongar), hiçbiri sağ değil. Hatıralarını kitaplaştırmakla kutsal bir görev yaptığımıza inanıyoruz.

Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi yurtsever insan Haluk Hepkon ve sevgili yayın yönetmenim Mehmet Ali Güller’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Kasım ayından itibaren İstanbul’un her ilçesinde, her kitapevinde ve TÜYAP Kitap Fuarı’nda imza günlerim başlıyor” dedi.