Cenk Karslı; “Karşıyaka’mız Finalde!”

Benim jenerasyonun gördüğü en başarılı sezondu  1986-87… futbolda 15 yıl sonra bugünkü adıyla Süper lige çıkan bir takım, basketbolda ise  birinci ligi şampiyon olarak kapatan bir takım izlemiştik. O günleri yaşamış şanslı çocuklar olarak Büyük Muharrem’i, Rıza Tuyuran’ı, Pıtırcık Nihat’ı, Küçük Muharrem’i, Juricevic’i, Recep Umut’u canlı izlemek büyük zevkti. Aynı sezon normal sezonu Beşiktaş’ın arkasında ikinci bitirip çeyrek finalde İTÜ’yü, yarı finalde Efes’i ve finalde Galatasaray’ı eleyerek şampiyon olan basketbol takımımız da  bizlere aynı sezonda farklı bir sevinci yaşatmıştı. Nadir Vekiloğlu’nun  liderliğinde , Melvin Lee Davis ve John Wiley gibi iki yabancı oyuncunun yanında Tuğrul, Birtan, Suat, Nihat, Ziya, Cihangir, Murat Aşkın, Ediz, Kaan , Necmi gibi oyuna fazlasıyla etki edebilen kaliteli Türk oyuncular vardı. Bugün sokağa çıktığınızda yaşı küçük Karşıyakalılar bile bu senenin futbol ve basketbol kadrosunu eksiksiz sayabilir. İsmini saydığımız bu efsane futbolcuların  ve basketbolcuların çoğu  da halen semtimizin sokaklarında, cafelerinde , spor tesislerinde bizlerle beraber yaşamaktadır. Onları her an görebilmek, selam verebilmek, konuşabilmek bizler için büyük mutluluk…

Sonraki yıllarda basketbolda da futbolda da işler ülke genelinde yön değiştirdi. Altyapıdan yetişen oyuncularla gelen başarılar yerini yabancı oyuncu odaklı başarılara bıraktı. Karşıyaka Basketbol kültürü bu süreçte oyuncu yetiştirip önemli kulüplere satma ya da kaliteli ucuz yabancıyı parlatıp önemli kulüplere satma gibi bir tercihe doğru evrildi. Karşıyaka’mız bulduğu iyi yabancıları, yetiştirdiği genç oyuncuları başka kulüplere verirken  şampiyon olamasa da şampiyon olan tüm kulüplerin başına dert olmaya devam etti. Kadro yapısı nasıl olursa Karşıyaka deplasmanı her zaman zor bir deplasman oldu.

2014’te Ufuk Sarıca liderliğinde Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası ile başlayan kupa kazanma alışkanlığımız 2015’te Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluk kupasını alarak devam etti. Bu süreçte de Dixon, Strawberry, Diebler, Palacios, K.Gabriel gibi Karşıyakamız’da parlayan yabancılar ile İnanç Koç, Egemen Güven, Soner Şentürk, Barış Hersek, Erkan Veyseloğlu gibi mücadele gücü yüksek Türk oyunculardan kurulu bir kadromuz vardı. Kimse şans vermese de Teknik ekip, oyuncu ve taraftar bütünleşmesi ile muhteşem bir sezon yaşanmıştı. Bu tip büyük organizasyonlarda başarılı olmanın yolu artık bütçeden geçiyor, Karşıyaka’mız ise daha düşük bütçelerle nasıl başarılı olunur dersi vermeye devam ediyor. Bu arada 2013 Eurochallenge ve 2021 Şampiyonlar ligi finalleri de atlamayalım. Ülkemizde basketbol adına bir marka olan Karşıyaka’mız  uzun zamandır Avrupa’da da tanınan bir takım halinde. Bu sene de normal sezonu 4.bitiren takımımız çeyrek finalde çok övülen Bursa’yı, yarı finalde ligi lider bitiren senenin flaş takımı Telekom’u eleyerek finale kaldı. Finalde rakibimiz Anadolu Efes. Üç galibiyet alan takımın şampiyon olacağı seride takımımıza başarılar diliyoruz. Biz şampiyon takımı tutmadık, tuttuğumuz takımı şampiyon yaptık.