Karşıyaka’da 9 Eylül Gururu!..

İzmir’in kurtuluşunun 98. yıl dönümü Karşıyaka’da da anlamlı etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda, 9 Eylül 1922’de Karşıyaka’ya ilk sancağı diken Bombacı Ali Çavuş’un heykelinin önünde Karşıyaka Belediyesi, 1881 Derneği ve 1881 Topluluğu iş birliğiyle duygu dolu bir anma töreni gerçekleştirildi.

ANLAMLI BULUŞMA
Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’na karanfiller bırakan motosikletliler, daha sonra konvoyla heykel önüne geldi. Ellerinde Türk Bayrakları ile alanda buluşan Atatürk sevdalıları, Karşıyaka Belediye Bandosu eşliğinde hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bombacı Ali Çavuş ve tüm milli mücadele kahramanları için saygı duruşunda bulunuldu. Pandemi tedbirlerinin uygulandığı programa, Bombacı Ali Çavuş’un kızı Müşerref Sancak ve torunu Devrim Çağlayanırmak da katıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Devrim Çağlayanırmak’a dedesinin illüstrasyon tekniğiyle hazırlanmış tablosunu da hediye etti.

“KAHRAMANLARIN ÇOCUKLARIYIZ”
Başkan Tugay “Pandemi nedeniyle kısa da olsa bu 9 Eylül kutlamasını yapmak elbette ki boynumuzun borcuydu. Buna öncülük eden 1881 Derneği’nin bütün üyelerine çok teşekkür ediyorum. 9 Eylül 1922’de, düşman kovulduktan sonra Karşıyaka’ya ilk sancağı diken kişi, kahramanımız Bombacı Ali Çavuş’un heykelinin altındayız. Ne mutlu bize ki kızı Müşerref Hanım ve torunu Devrim Bey de aramızda. Tıpkı onlar gibi, Kurtuluş Savaşı’nın bütün kahramanlarının çocukları da burada. Bizler de onların çocuklarıyız. Ve bu kahraman neslin devamı olarak Atatürk’ümüze ve Cumhuriyet’imize sonuna kadar sahip çıkmakta elbette kararlıyız” dedi.

Bombacı Ali Çavuş’un torunu Devrim Çağlayanırmak ise “Bu anlamlı tören için Başkanımız Cemil Tugay’a ve gelen herkese çok teşekkür ediyorum. Büyük komutan, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını saygıyla anıyor, bizlere bıraktıkları emanetlere sahip çıkacağımıza bir kez daha söz veriyoruz” diye konuştu.