DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1935631-0,69%
İzmir
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Karşıyaka’da Hurda Araçlar Toplanıyor!..

Karşıyaka’da Hurda Araçlar Toplanıyor!..

ABONE OL
Haziran 11, 2022 16:27
Karşıyaka’da Hurda Araçlar Toplanıyor!..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’da Hurda Araçlar Toplanıyor!..

Karşıyaka Belediyesi, hem çevre ve görüntü kirliliği oluşturan hem de güvenlik riski yaratan “hurda araç” sorununa neşter vurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında; 3 ayda 120 hurda araç yol kenarları ve boş arazilerden kaldırılarak Menemen’deki otoparka çekildi.

İLÇE GENELİNDE 179 ARAÇ TESPİT EDİLDİ
Karşıyaka’daki hurda araç kaldırma çalışmaları geçtiğimiz Şubat ayında, Karşıyaka Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Zabıta ekipleri tarafından, İzmir Valiliği’nin kararına istinaden başlatıldı. Bu kapsamda; ilçe genelindeki boş arazilerde, mahalle aralarında, cadde ve sokak kenarlarında terk edilmiş vaziyette 179 adet hurda araç bulunduğu belirlendi. Sahipleri tarafından kaldırılmayan ya da sahiplerine ulaşılamayan araçlar İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta ekipleri ve Karşıyaka Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerince Menemen’deki İBB Hurda Araç Toplama Otoparkı’na çekilirken, bu süreçte toplanan hurda araç sayısı 120’ye ulaştı.

SAHİPLERİNE 997 LİRA CEZA KESİLİYOR
İlçe genelinde hurda araç tespit ve çekme çalışmalarının devam ettiğini aktaran Karşıyaka Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, “Hurda araçların kaldırılması için 15 Şubat’tan bu yana yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Plakası olan araçların sahiplerinin bilgilerini Emniyet’ten alarak tebligat çekiyor, 10 gün süre veriyoruz. Kaldırılmazsa, sahibine Kabahatler Kanunu’na göre 997 lira cezai işlem uyguluyoruz. Tüm resmi işlemleri tamamlanmış ve yasal olarak hurdaya ayrılmış araçlar, Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta ekipleri ve İlçe Trafik Şube Müdürlüğü ile kaldırılarak İBB Hurda Araç Otoparkı’na götürülüyor. Sahipleri araçlarını 6 ay içinde buradan alabiliyor, bu süre sonunda araçlar Maliye Bakanlığı’na devrediliyor” dedi.

“TEHLİKE VE KİRLİLİK ORTADAN KALKACAK”
Terk edilmiş hurda araçların ciddi tehlikeler yarattığına dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Sahipleri tarafından yol kenarlarında, boş arazilerde atıl vaziyette bırakılmış bu araçlar, görsel ve çevresel kirliliğin yanında güvenlik açısından da ciddi riskler oluşturuyor. Özellikle çocuklar için tehlike arz eden, yanma – patlama riski taşıyan, trafikte de sıkıntı yaratan bu soruna son vermek için Karşıyakamızda kurumlar arası işbirliği ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Hurda araçlardan kaynaklı tehlike ve kirlilik tamamen ortadan kalkana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP