DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1930966-0,71%
İzmir
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Karşıyaka’ya Yepyeni Projeler Geliyor!..

Karşıyaka’ya Yepyeni Projeler Geliyor!..

ABONE OL
Haziran 11, 2022 16:27
Karşıyaka’ya Yepyeni Projeler Geliyor!..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’ya Yepyeni Projeler Geliyor!..

Koronavirüsle mücadele çalışmalarını tüm olanaklarıyla aralıksız şekilde sürdüren Karşıyaka Belediyesi, bir yandan da salgının ardından kente yeni yatırımlar kazandırmaya hazırlanıyor. Sağlıktan spora, kentsel tasarımdan eğitime kadar farklı alanlardaki pek çok proje, pandemi tedbirlerinin gevşetilmesinden sonra tek tek hayata geçirilecek.

SALGIN SONRASI YATIRIMLAR BAŞLAYACAK
Açılışları ertelenen ‘Cumhuriyet Mahallesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ ile ‘Kanser Danışma Merkezi’, salgın sonrasında hizmete sunulacak ilk projeler olacak. İhale aşamasına gelen Mutfak Sanatları Akademisi’nin kuruluş çalışmaları hızla devam ettirilecek, merkezde aşçılık ve mutfak konusunda eğitimler verilecek. Zübeyde Hanım Mahallesi’nde uluslararası ekolojik bina sertifikası için başvurusu yapılan, doğada öğrenme anlayışıyla tasarlanmış, çatı bahçesi de olan çevre dostu bir anaokulu kurulacak. Daha sonra aynı modül ile farklı mahallelerde iki anaokulu daha inşa edilecek. Ön proje hazırlıkları başlatılan Kent Tarihi Müzesi’nin kuruluşu da salgın sonrasında gerçekleşecek. Ayrıca ilerleyen süreçte; taziyeevi, cemevi, pazar yeri, iki havuz, buz pateni pisti ile yeni mahalle merkezi gibi diğer önemli projeler de uygulamaya konulacak.

“TEK TEK HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Hayata geçirmeyi planladıkları proje ve yatırımlar hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Yaşadığımız zorlu süreci ayaklarımız yere basarak en sağlıklı şekilde geçirmek için tüm gayretimizle çalışmaya devam ediyoruz. Diğer yandan salgından sonraki süreci de tasarlıyor, kentimizi yeni yatırımlarla buluşturmaya hazırlanıyoruz. Kentimizin her bir köşesi için planlarımız, projelerimiz, fiziki yatırım hamlelerimiz var. Verdiğimiz sözleri tek tek yerine getireceğiz. Hazırladığımız ama açmaya fırsat bulamadığımız çocuklara yönelik bir ağız ve diş sağlığı polikliniğimiz var. Kanser danışma merkezi hazır, salgın bitince açılacak. Mutfak Sanatları Akademisi projemizi de ihale ve inşaat aşamasındayken durdurmak zorunda kaldık, en kısa zamanda devam ettireceğiz. Kadınların üretime katılmalarıyla ilgili pek çok fikrimiz var. Kent Tarihi Müzemiz yolda. Çağdaş anaokulu projelerimiz, spor tesislerimiz ve diğer yatırımlarımız için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“ÇARŞI CAZİBE MERKEZİ OLMALI”
Karşıyaka Çarşısı’nın revizyonu için Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile başlattıkları çalışmaların da devam edeceğini aktaran Tugay, şöyle devam etti: “Çarşımızı yeniden yapılandırmak, herkes için cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Bunun için ciddi bir altyapı çalışması ile, görüntüsünde de değişiklikler yapılması gerekiyor. Bir AVM’de aradığınız, bulduğunuzda mutlu olduğunuz ne varsa bunları Karşıyaka Çarşısı’nda gerçekleştirmek için bir plan yapıyoruz. İş birliği yaptığımız Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin yürüttüğü proje çalışmasıyla birlikte bunları aşama aşama gerçekleştireceğiz. Hem görüntü ve fonksiyonda hem kullanışlılıkta farklı bir çarşı olacak. Ayrıca şehir plancısı arkadaşlarımızın önemli çalışmaları var. Kentin planlamasında büyük emek harcıyorlar. Yaptığımız hizmetlerin kalitesini artırmak, daha yaşanabilir bir kent yaratmak, yeşil alanların rehabilitasyonu ve artırılması, yeni parkların yapılmaya başlanması gibi konularda çalışmalarımız var. Halktan alınan vergileri en akıllıca şekilde kullanıp onlara hizmet olarak döndürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP