Yaşar Aksoy; “O Karşıyaka’nın Fındık Metin’i!

Eski Karşıyaka’da ismi efsanelere karışmış, dilden ile anlatıla anlatıla film yıldızı gibi zihinlerde yer etmiş erkek ve kadın insanlarımız vardı.. Aşkları ve güzellikleri zirveye çıkmış olan bu meşhur bayan Karşıyakalıları anlatmayalım, çocukları ve torunları sağ olduğu için haklı olarak incinebilirler.

Ama erkek şöhretlerden bir kaçını kayda geçirelim..

İsimleri ve maceraları şehir efsanesi olmuş Karşıyakalılar arasında, Soğukkuyu kabadayısı Ayı Süreyya, ünlü efsane kabadayı Arap Osman, ünlü futbolcu Gode Cengiz, iskele bilet gişesini serüven icabı soyan sonra mecburen İstanbul’a hicret eden beldenin zengin çocuklarından Kör Gündüz, KSK tribünlerinin amigosu Kenan Tapman (lakabını buraya yazmıyorum), Cem Yılmaz’ı cebinden çıkaracak kadar sahne atraksiyonlarının müthiş göstericisi Monşer Bülent bunlardan bir kaçıdır. Liste uzun, kafanızı ve hatıralarınızı şişirmeyelim..

Fındık Metin’i bu listenin en başına koyabiliriz..

İsmi inanılmaz maceralar eşliğinde anlatılan, uluslararası hayatı hep sohbet meclislerinde dillendirilen, gerçek mi palavra mı bilemediğimiz gece hayatı hep ünlü film ve sahne yıldızları ile birlikte anılan Fındık Metin, benim de epey sevdiğim bir ağabeyim ve dostumdur.

Can yoldaşı eşinin, ardından sıkı arkadaşı İzmir’in tenis şampiyonlarından Fabio Cappadona’nın ölümü üzerine hayli sarsılan Fındık Metin, yine nargile sohbetlerinde eski günlerini andırır biçimde dinleyenleri mest etmektedir.

Fındık Metin, tüm Karşıyaka efsanevi şöhretleri gibi sıkı KSK taraftarıdır ve 1950’lerden bu yana takım ve futbolcular ile müthiş hatıraların sahibidir. Bohem bir yakışıklı genç maceraperest delikanlı olarak İzmir’in ve Türkiye’nin ünlü bayan şöhretleri ile aşk maceraları vardır.

Olayın şahitleri vardır.. Uzaktan hayran olduğu Karşıyaka’nın en güzel hanımının Karşıyaka çarşısında bir gün yolunu kesen Fındık Metin, bu bayana şöyle demiştir:

– Hanfendi, size hayranım. Maddesini versem, bana bir çocuk yapar mısınız?

Fındık Metin’den kaçarcasına uzaklaşan bu hanımefendi, yıllar sonra ona ulaşmış ve buluşmuşlardı.

Yani Fındık Metin, bayağı yakışıklı ve cazibeli bir gençti.

Fındık Metin’in hep anlatılan uluslararası serüvenlerinin saatlerce anlatılan, Almanya’dan Brezilya’ya uzanan heyecanlı ayrıntılarının, abartı mı, tam palavra mı olduğunu kestiremediğim için burada aktarmak istemiyorum.

Hala Karşıyaka’da aramızda yaşayan, bizim eski Çeşme gecelerimizin süsü, Ilıca Kelle Nuri Kıraathanesinin baş müdavimi Fındık Metin’e sevgilerimi sunuyorum.