Karşıyaka Belediyesinden İlk Yardım Kursları!..

Karşıyaka Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak, ilkyardım kursları sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde, devam ediyor. Eğitimler bebek, çocuk ve yetişkin olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılmış cansız manken şeklindeki eğitim maketleri üzerinde gerçekleştiriliyor.

Karşıyaka Belediyesi İlkyardım Eğitim Merkezi tarafından 2010 yılından bu yana belirli aralıklarla düzenlenen eğitimler sonunda, katılımcılar sınava girerek belge alıyor. Katılımcılar belirlenen eğitim programının ardından, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan sınava girecek. Sınavda başarılı olan katılımcılar “İlkyardımcı” belgesi almaya hak kazanacak. Alınan belge üç yılın sonunda geçerliliğini yitirecek. Belge sahipleri üç yılın sonunda gerçeliliğini devam ettirmek isterse bir günlük güncelleme eğitimi alacak ve sınava girecek. Sınav sonunda başarılı oldukları takdirde, belge süreleri üç yıl daha uzatılabilecek. Ayrıca Karşıyaka Belediyesi İlkyardım Eğitim Merkezi tarafından açılan iki farklı eğitim daha olacak. İlk etapta, kalbi durmuş kişiye yapılması gereken müdahalenin anlatıldığı Temel Yaşam Desteği Eğitimi verilecek. Yarım gün süren bu eğitim ücretsiz olacak. Bu eğitimi tamamlayan katılımcılara sertifika verilecek ve afetlerde ilk yardım eğitimine davet edilecek. Herhangi bir afet durumunda ilk olarak yapılması gereken her türlü müdahalenin anlatıldığı eğitim bir tam gün sürecek ve ücretsiz olacak.

Eğitimler uygulamalı şekilde gerçekleştirilecek. Katılımcılara eğitim sonunda sertifika verilecek. Bu eğitimlerin dışında özel durumları kapsayan ilkyardım eğitimleri ve kısa atölye çalışmaları düzenlenecek. Özel konuların işlendiği eğitimlerin ilki olan Zehirlenmelerde İlkyardım konulu seminer, eğitmen Cem Yüksel tarafından Bülent Zeren Sağlık Merkezi’nde gerçekleştirildi. İki saat süren eğitimin ikinci ayağının da 22 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca havayolu tıkanıklığında uygulanması gereken ilkyardım adımlarını anlatan bir başka seminerin de 9 ve 15 Eylül tarihinde eğitmen Azem Can Çoban-Pınar Baş Özveren tarafından Bülent Zeren Sağlık Merkezi’nde gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Not: Fotoğraf arşivdir.