DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1935631-0,69%
İzmir
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Suat Taşer Karşıyaka’da Anılıyor!..

Suat Taşer Karşıyaka’da Anılıyor!..

ABONE OL
Haziran 11, 2022 16:27
Suat Taşer Karşıyaka’da Anılıyor!..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suat Taşer Karşıyaka’da Anılıyor!..

Çağdaş Türk Tiyatrosu’nun önemli adlarından; oyuncu, yazar, şair, yönetmen, çevirmen, eleştirmen, eğitimci ve eski İzmir Devlet Tiyatrosu müdürlerinden Suat Taşer, doğumunun 100. yılında özel bir etkinlikle anılacak. Karşıyaka Belediyesi ile Taşer’in kurucusu olduğu Öykü Tiyatro Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik, 26 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Büyük sanat insanının yaşamının, yapıtlarının ve tiyatromuza yaptığı katkıların konuşulacağı etkinlikte, belgesel gösterimi, kendi sesinden şiirler ve Öykü Tiyatro tarafından sahnelenecek oyunlar yer alacak.

“UNUTULMAZ DEĞERİMİZ”
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay anma etkinliğiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Suat Taşer hocamız, çok yönlü ve yoğun bir üretimle ülkemiz sanatında unutulmaz bir yere sahiptir. Onu doğumunun 100. yılında, adını taşıyan tiyatromuzda saygı, sevgi ve minnetle anacağız. Kurucusu olduğu Öykü Tiyatro Topluluğu ile gerçekleştireceğimiz etkinlik, değerlerimize karşı duyduğumuz vefanın ve bağlılığın göstergesidir. Büyük hatırası ve yapıtları önünde saygıyla eğiliyor, hemşerilerimizi bu önemli buluşmaya davet ediyorum.”

SUAT TAŞER KİMDİR?
1919’da İstanbul’da doğmuş, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devresinden mezun olmuştur. Oyuncu, yönetmen, çevirmen ve eleştirmen olarak tiyatromuza unutulmaz hizmetler veren Taşer, 1940 kuşağının toplumcu gerçekçi şairleri içinde anılır. İzmir Devlet Tiyatrosu müdürlüğü sırasında, tiyatroyu değişik etkinliklerle kentin en önemli kültür merkezlerinden birine dönüştüren Taşer, kurduğu Öykü Tiyatro Topluluğu ile sanata farklı bir kulvar kazandırmıştır. Uzun süre Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümünde hocalık yapmış, inceleme ve çevirileri yanında, dil ve dil eğitimi üstüne yazdıklarıyla önemli bir kaynağa dönüşmüştür. Ardında sayısız yapıt ve öğrenci bırakarak 1982’de İzmir’de yaşamını yitiren Suat Taşer’in adı, Karşıyaka Bostanlı’daki tiyatroya verilmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP