1912 Karşıyaka Derneği’nden Mavişehir’e Destek Ziyareti!..

Mavişehir’de kamu alanı olan iki parselin TOKİ tarafından satılmasına karşı verilen mücadele sürüyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ile birlikte araziyi ziyaret eden 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı Cem Karagözlü ve Yönetim Kurulu üyeleri, satıştan vazgeçilmesi için çağrıda bulunarak, “Karşıyakalıların olan bu arazinin, yine Karşıyakalılarda kalmasını istiyoruz” mesajını verdi.

NEFES ALABİLMEK İÇİN…
Başkan Cem Karagözlü, açıklamasında şunları kaydetti: “Mavişehir’de TOKİ’nin ihaleyle sattığı arazi Karşıyaka’mızın nefeslendiği son alanlardan. Aslıda bu alan yıllardır burada, ne kadar kıymetini bildik? Karşıyaka sahilimizde bizlere eşlik eden karabataklar, martılar, pelikanlar, flamingoların ne kadar farkındaydık? Karşıyaka’mızın bu sulak alanındaki kuşlar üzerine yıllarını veren Prof. Dr. Mehmet Sıkı hocamız ve ekibi, 2010 – 2012 yılları arası Mavişehir Bostanlı İskelesi arasında yaptıkları bir taramada 63 kuş türü tespit etmişler. Zenginliğimizin, ne kadar büyük olduğumuzun farkında bile değiliz galiba. Yine Karşıyaka Belediye’mizin Mehmet Sıkı, Ortaç Onmuş ve Orhan Gül hocalara hazırlattığı “Karşıyaka Kuşları” diye bir yayını var. Ankara’da bu ihaleyi yapanlara ve araziyi alanların bu kitabı okumalarını öneriyoruz. Biz 1912 Karşıyaka Derneği olarak Karşıyakalıların olan bu arazinin yine Karşıyakalılarda kalmasını istiyoruz. Halkın spor yapması için, nefes alabilmesi için… Dikey yapılaşmaya değil yeşile ve maviye ihtiyacımız var.”

FOTOĞRAF YARIŞMASI
Konuyu her platformda dile getirmeye devam edeceklerini de aktaran Başkan Karagözlü “Bu vesileyle 1912 Karşıyaka Derneği olarak önümüzdeki günlerde Karşıyaka Belediyesi ile beraber bu alanda “Karşıyaka’nın Kuşları” isimli bir fotoğraf yarışması düzenleyeceğiz. Duyurusunu yakında yapacağımız yarışmada hem profesyonel fotoğrafçılar hem de Karşıyakalıların cep telefonu ile çektikleri fotoğraflar yarışacak” dedi.

Arazilerin satışına karşı verdikleri mücadeleyi ilk günkü kararlılık ile sürdürdüklerini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da “‘Bir tutkudur Karşıyaka’ diyerek, TOKİ tarafından satışı yapılan halka ait arazide ziyaretimize gelip dayanışma duygularını ifade eden 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı Cem Karagözlü ve dernek üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.